Pedro de Castro y Figueroa (urodzony w San Julián de Cela, Hiszpania około 1685 roku, zmarł w Mexico City 22 sierpnia 1741 roku) herb

Książę de la Conquista od 4 październik 1735 roku i markiz de Gracia Redl. Hiszpański wicekról Sycylii od 1734 roku do 1737 roku. Kapitan generalny i wicekról Nowej Hiszpanii os 17 sierpnia 1740 roku do 22 sierpnia 1741 roku.

W wyniku udanych działań wojskowych, Castro Figueroa y Marqués de Gracia Real pokonał króla Hiszpanii Filipa V w 4 października 1729 roku. Karol III, król Obojga Sycylii (później Karol III Hiszpański), przyznał mu tytuł Księcia de la Conquista. Podpułkownik królewskiej ochrony infantki Espanola, a następnie został feldmarszałkiem i kapitan generalny. Został rycerzem Zakonu Santiago i San Genaro.

W 1740 roku został mianowany przez Filipa V wicekrólem Nowej Hiszpanii, i zastąpił Juana Antoniego de Vizarrón y Eguiarreta. Holenderski statek handlowy, na którym płynął wicekról do Nowej Hiszpanii został zaatakowany przez angielską fregatę w pobliżu Portoryko. Pedro de Castro y Figueroa zdołał uciec ze statku jednak, straci cały swój bagaż, w tym jego mandat i królewskie rozkazy i instrukcje. Przybył do San Juan, w Puerto Rico bez dokumentów. Następnie 30 czerwiec 1740 roku dotarł do Veracruz. 17 sierpień 1740 roku formalnie przybył do Mexico City.

W okresu rządów: rozpoczął prace na rzecz poprawy systemu odprowadzania wody w kopalni w Zacatecas; wspierał misję na Filipinach; pogłębienie portu Veracruz, wysłał kontynent wojskowy na Kubę, aby chronić kubańczyków przed wojskami angielskimi.

Wzmocnił słabo bronioną kolonię, atakowaną przez armię francuską od północy i wojska angielski od strony Karaibów. Wzmocnił garnizon św Augustyna, na Florydzie (ostatnio zaatakowany przez Anglików) o 300 żołnierzy.

Zachorował na czerwonkę krwotoczną. Przewieziony do Meksyku, gdzie zmarł 22 sierpnia 1741 roku.

Pochowany w klasztorze La Piedad, na południe od miasta Meksyk.


Żródła:

Pedro de Castro y Figueroa w "Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk