Robert Robertyng-Capet-Bourgogna (urodzony w 1040 roku, zmarł w 1113 roku) herb

Syn Roberta I Robertyng-Capet-Bourgogna księcia Burgundii, hrabiego d'Auxerre i Jadwigi (Helie), córki Damasa I hrabiego Semur.

Regent Sycylii od 22 czedrwca 1101 roku do po 12 czerwca 1112 roku.

Poślubił między 1102 a 1103 rokiem Sybilla (?) de Hauteville (urodzona w 1062 roku, zmarła około 1094 roku), córkę Rogera I de Hauteville, króla Sycylii i Éremburge Lusignan d'Eu de Mortain, córkę Roberta Lusignan de Mortain, hrabiego d'Eu i Béatrice de Falaise, córki Fulbert de Falaise.

Biorąc pod uwagę jego aktywną karierę na początku XII wieku, datę urodzen można przyjąć na 1050 rok i jest bardziej prawdopodobna, niż na wcześniejszą 1040 rok lub 1030 rok.

Został ogłoszony dziedzicem księstwa Burgundii przez jego ojca, po śmierci jego starszy brata, ale wywłaszczonych przez bratanka księcia Hugona I. Opuścił Burgundia i wziąć udział w wyprawie przeciwko Maurów w Królestwie León z jego siostrzeńcem, księciem Odonem 5 sierpnia 1087 roku. Zawarł sojusz z Adelaida, wdowa po Roger I Sycylijskim, na mocy którego zawarł małżeństwo z Sybillą i został mianowany współrządcą dla syna, Rogera II.

Został zamordowany przez Adelaidę, która zatruła beczkę wina. Jego data śmierci szacuje "Orderic Vitalis" zapisano, że "przez dziesięć lat bronił Księstwa [Sycylia] energicznie przed wszelkimi atakami".


Żródła:

Roberto I de Borgona "w Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Robert Burgundzki