Sybilla z Fortiá (urodzona na zamku de Fortiá, w 1352 roku, zmarła w Barcelonie, 4 lub 24 listopada 1406 roku) herb

Córka Bernarda de Fortiá, barona w Emporda i Francesci de Vilamarí y de Palau.

W 1371 roku poślubiła Artala II de Foces (zmarł w 1375 roku), gubernator Królestwa Majorki, senior de Foces. W Barcelonie, 11 października 1377 roku poślubiła Piotra III (IV) Guilhemid-Sunifred z Urgel (urodzony w Balaguer 5 września 1319 roku, zmarł w Barcelonie z 5 na 6 stycznia 1386 roku) króla Aragonii, księcia Aten i Neopatrai, króla Sycylii.

Początkowo była kochanką króla, który po śmierci jego żony ożenił się z Sibill.

Sibila była piękną kobietą przyciągającą wzrok wielu mężczyzn, m.in. króla Piotra IV. W 1371 roku jej pierwszym mężem został hiszpański szlachcic Artal II de Foces, szlachcica aragońskiego, który zmarł już trzy lata później. W okresie jej wdowieństwa Sybilla została kochanką króla Aragonii Piotra IV "Ceremonialnego", i w tym czasie zmarła nie oczekiwanie trzecia żona króla, Eleanora Sycylijska.

Sibila przyciąga uwagę króla, wkrótce po śmierci Eleonory. Sibila miała dwadzieścia lat a Piotr pięćdziesiąt sześć. Synowie królewscy - Marcin i Jana, wkrótce dowiedział się, co się dzieje. Sprzeciwli się związkowi ich ojca z Sybillą, który może być przyczyną problemów dynastycznych i mogłyby zagrozić ich praw do sukcesji. Głównym oponentem Sybilli był jej pasierb Jan, następca tronu od 1381 roku. Mimo sprzeciwu dzieci z wcześniejszych małżeństw Piotra IV, król 11 października 1377 roku w Barcelonie poślubił Sybillę, która została jego czwartą żoną.

Ogłoszenie małżeństwa spowodował napięte stosunki między króla i jego synami. Żadne z dzieci nie wziął udziału w koronacji Sybilla w Saragossie w styczniu 1381 roku, wywołując oburzenie monarchy. Po ślubie królowa zdobyła silny wpływ na męża. Na wysokich stanowiskach państwowych umieściła członków swojej rodziny - jej brat Bernat de Fortiá został szambelanem swego królewskiego szwagra.

Władza i wpływy królowej skończyły się wraz z śmiercią Piotra IV, która nastąpiła 7 stycznia 1387 roku. Kolejnym królem Aragonii został Jan jako Jan I "Myśliwy". Wraz ze śmiercią króla Piotra w 1387 roku Sybila, obawiając się odwetu ze strony jej pasierbów, schroniła się w zamku Sant Martí Sarroca. Nowy król, Jan I "Myśliwy" zamknął Sybillę przez pewien czas w zamku Moncada. Jednakże uwolnił ją po pewnym czasie i zezwolił na zmieszkanie w Barcelonie, gdzie zmarł w 1406 roku.

Sybilla de Fortiá zmarła 4 lub 24 listopada 1406 roku w Barcelonie. Sybilla zostało pochowane w Convento de San Francisco de Barcelona, gdzie w średniowieczu chowano wielu członków rodziny królewskiej Aragonii, w tym też Alfonsa III. W 1835 roku klasztor San Francisco został rozebrany, a większość pochowanych tam królów, w tym królową Sybilla de Fortia zostały przeniesiono do Katedry w Barcelonie.

Prochy królowej Sybilli zostały pochowane w zbiorowym grobie, po lewej stronie ołtarza, w którym pochowano królową Aragonii, Marię z Cypru, żonę Jakuba II, i królową Konstancję Sycylijską, żonę Pedra III. W tym samym grobie spoczywą prochy Eleonory Aragońskiej, królowej Cypru, żony Pedra I króla Cypru, a wnuczki Jakuba II króla Aragonii. Grób został wykonany przez katalońskiego artystę Frederica Mares, a szczątki królowych zostały złożone w 1998 roku.

Małżeństwo Sybilli z Piotrem doczekało się troje dzieci:

Alfons Aragoński (urodzony w 1376 roku, zmarł w 1377 roku) hrabia de Morella, urodził się przed ślubem i został legitymowany w 1377 roku [faktycznego istnienie tego dziecka nie zostało do końca potwierdzone, jednakże był wymieniony jedynie w dodatku "Kroniki Piotra IV Aragońskiego" autorstwa Zurita], zmarł bezpotomnie,

Pedro Aragoński (urodzony w 1378 roku, zmarł w 1379 roku),

Izabela Aragońska (urodzona w 1380 roku, zmarła 28 stycznia 1424 roku), żona: Jakuba II (urodzony w 1380 roku, zmarł 1 czerwca 1433 roku), hrabiego Urgell.


Żródła:

Sibila of Fortia tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Sybilla z Fortia "Kobiety w polityce"


Sibila of Fortia w "Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Sybilla de Fortia - Pedro IV tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Sibila de Fortia w "Geni" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

28-07-2023