Sybilla d'Aquino di Medania (zmarła w Aquino, Cassino w 1147 roku, zmarła we Francji w 1205 roku) herb

Córka Rainalda I seniora d'Aquina i Cecylii de Medanii, hrabiny di Acerra.

Regentka Sycylii od 20 lutego do 20 listopada 1194 roku.

W 1175 roku poślubił Tankreda de Hauteville (urodzony na Sycylii w 1135 roku, zmarł w Palermo 20 lutego 1194 roku) króla Sycylii, hrabiego Lecce.

Wyszła za mąż za króla Sycylii i hrabiego Lecce, Tankreda de Hauteville (rządził w latach 1190-1194). Z tego związku pochodzili: Roger III książę Apulii i król Sycylii, Wilhelm III książę Apulii i król Sycylii, Maria hrabina Lecce, Konstancja, Medania i Valdrada.

Tankred zmarł w Palermo 20 lutego 1194 roku. Jego następcą, po wcześniejszej śmierci Rogera III, został młodszy syn, Wilhelm III. Regentką w jego imieniu została matka, królowa Sybilla.

Chaos po śmierci Tankreda wykorzystał cesarz niemiecki Henryk VI i najechał na Sycylię. Domagał się tronu sycylijskiego dla swojej żony Konstancji. Sybilla przy nielicznych jeszcze wiernych Normanom baronach usiłowała ustabilizować sytuację w państwie. Uzyskała akceptację papieża Celestyna III dla rządów swego syna. W maju 1194 roku Henryk zdobył jednak Neapol, a po zaciekłym oporze ze strony regentki 20 listopada 1194 roku zdobył Sycylię. Po stronie cesarskiej walczyły także floty Genui i Pizy. Regentka została zmuszona do przyjęcia propozycji cesarza, że za zrzeczenie się tronu sycylijskiego i wydanie insygniów koronacyjnych Wilhelm pozostanie księciem Tarentu i hrabią Lecce. Sybilla wraz z dziećmi była obecna podczas koronacji Henryka na króla Sycylii w katedrze w Palermo. Wkrótce potem rodzina królewska i wierni jej baronowie zostali na polecenie cesarza aresztowani pod fałszywym zarzutem spisku. Na początku 1195 roku wywieziono ich do Niemiec i prawdopodobnie zamordowano w 1198 roku.


Żródła:

Sybilla di Medania "Kobiety w polityce"