Wiktor Amadeusz I (II) Franciszek Sabaudzki (urodzony w Turynie 14 maja 1666 roku, zmarł w Moncalieri 31 października 1732 roku) herb

Syn Karola Emanuela księcia Sabaudii i Marii Joanny Savoy-Nemours, córki Karola Amadeusza Savoy księcia de Nemours, Genewy, barona de Beaufort i Faucigny, księcia d'Aumale.

Książe Sabaudii, Piemontu, Genewy, Bari, di Oneglia, markiz Saluzzo, Ivrei i Susa, Italii, hrabia Aosty, della Moriana, d'Asti, Nicei, del Chablais i di Tenda, senior del Vaud, tytularny król Jerozolimy, Cypru i Armenii, partycjusz Wenecji od 12 czerwca 1675 roku do 31 października 1732 roku. Markiz Monferrato od czerwca 1708 roku do 3 września 1730 roku jako Wiktor Amadeusz II. Król Sycylii proklamowany od (proklamowany 13 kwietnia 1711 roku) 24 grudnia 1713 roku (objął tron) do 24 sierpnia 1720 roku (zrezygnował z tronu) jako Wiktor Amadeusz. Król Sardynii, markiz di Oristano i hrabia del Goceano od 24 sierpnia 1718 roku do (abdykacja na rzecz syna) 3 września 1730 roku jako Wiktor Amadeusz I.

W (per procura) w Warsalu, 10 kwietnia 1684, (pro futuro) Chambéry 6 maja 1684 roku roku poślubił Annę Marię Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-d'Orléans "Mademoiselle de Valois" (urodzona w St. Cloud 27 sierpnia 1669 roku, zmarła w Turynie 26 sierpnia 1728 roku), córkę Filipa I Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-d'Orléans księcia Orleanu, Andegawenii, Valois, Chartres, Nemours, Montpensier, Joinville, etc i Henrietty Anny Stuart. W Turynie 12 sierpnia 1730 roku poślubił (morganatyczny związek) Annę Canalis di Cumiana (urodzona w Torino 23 kwietnia 1680 roku, zmarła 11 kwietnia 1769 roku) markizę di Spigno, córkę Franciszka Maurycego hrabiego di Cumiana i Moniki Franciszki San Martino d'Aglié, markizy di San Germano.

Urodził się w Turynie jako syn Karola Emanuela II, księcia Sabaudii i jego drugiej żony - Marii Joanny Baptisty de Savoie-Nemours.

Wiktor Amadeusz II musiał jako władca niezbyt potężnego państwa lawirować między wpływami i polityka dwóch potęg; Francji i Austrii. Był dobrym politykiem. Umiał zręcznie wygrywać silniejszych partnerów przeciw sobie.

Gdy rozpoczęła sie wojna o hiszpańską sukcesję w latach 1700-1714, Księstwo Sabaudii-Piemontu początkowo poparło Francuzów, lecz w 1703 roku zdradziła Francję. Ludwik XIV wydał więc rozkaz ataku na Księstwo i opanował je. W latach 1704-1705 państwo sabaudzko-piemonckie znalazło sie pod okupacja francuską.

W 1714 roku otrzymał Sycylię z tytułem królewskim oraz prawo do korony Hiszpanii po wygaśnięciu francuskiej linii Burbonów. W 1720 roku odstąpił Austrii Sycylię w zamian za Sardynię. Władca ten przeprowadził reformy wewnętrzne (m.in. w 1717 roku utworzył radę państwa, w latach 1723-1729 zmienił przepisy prawne). Abdykował w 1730 roku.


Żródła:

Wiktor Amadeusz II tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk