POCZET KRÓLÓW SZWECJI

DYNASTIA YNGLINGÓW (ENGLINGERÓW)

Hugliek król Uppasl od 300 roku do 302 roku

Jorund król Uppasl od 302 roku do 313 roku

Eric IV król Uppasl od 302 roku do 313 roku

Aunn the Old król Uppasl od 313 roku do 448 roku

Egil Tunadogil król Uppasl od 448 roku do 456 roku

Ottar Wend-crow król Uppasl od 456 roku do 460 roku

Adils król Uppasl od 460 roku do 505 roku

Eystein król Uppasl od 505 roku do 531 roku

Yngvar król Uppasl od 531 roku do 545 roku

Road-Onund król Uppasl od 545 roku do 565 roku

Ingjald Ill-Ruler król Uppasl od 565 roku do 620 roku

Olav Tree-cutter król Uppasl od 620 roku do 630 roku

Ivar Vifadme król Uppasl od 630 roku do 647 roku

Harald Hildetand król Uppasl od 647 roku do ?

KRÓLOWIE UPPSAL

Sigurd król Uppasl od ? do ?

Ragnar Lodbrok król Uppasl od ? do 794 roku

Bjorn I Ironside król Uppasl od 794 roku do 804 roku

Eric Bjornsson król Uppasl od 804 roku do 808 roku

Eric Raefillsson król Uppasl od 808 roku do 815 roku

Bjorn II król Uppasl od około 829 roku do około 845 roku

Anund król Uppasl od około 845 roku do ?

Olaf król Uppasl od około 850 roku do ?

Eric Emundsson, Weather-Hat król Uppasl od ? do 882 roku

Ring król Uppasl od 936 roku do ?

Eric król Uppasl od około 950 roku do ?

Emund I król Uppasl od ? do około 970 roku

KRÓLOWIE SZWEDÓW I GOTÓW

Eric VIII "Zwycięski" król Szwedów i Gotów od 935 roku do 994 roku

Olaf III Skottkonung król Szwedów i Gotów od 995 roku do 1022 roku

Anund II Jakob król Szwedów i Gotów od 1022 roku do 1050 roku

Emund II "the Old" król Szwedów i Gotów od 1050 roku do 1060 roku

DYNASTIA STENKLINGÓW

Stenkil Ragnvaldsson król Szwedów i Gotów od 1060 roku do 1066 roku

Erik VII Stenkilsson król Szwedów i Gotów w 1066 roku

Halstan król Szwedów i Gotów od 1066 roku do 1067 roku - pierwsze panowanie

Anund (Agemund) III Edmundson (dynastia Ynglingów) król Szwedów i Gotów od 1067 roku do 1068 roku (uzurpator)

Haakon "the Red" (nieznanej dynastii) Regent Szwedów i Gotów od 1076 roku do 1080 roku

DYNASTIA SVENDINGÓW (później Sverkerów)

Blot Sven Regent Szwedów i Gotów od 1080 roku do 1083 roku (ur.1050, zm. 1087)

DYNASTIA STENKLINGÓW

Inge I "the Elder" król Szwedów i Gotów od 1083 roku do 1084 roku - pierwsze panowanie (zm. 1110)

- wspólnie z -

Halstan król Szwedów i Gotów od 1079 roku do 1084 roku - drugie panowanie

Blot Sven król Szwedów i Gotów od 1084 roku do 1087 roku (poprzednio regent)

Inge I "the Elder" król Szwedów i Gotów od 1083 roku do 1112 roku - drugie panowanie

Erik VIII Arsäll król Szwedów i Gotów od 1087 roku do 1088 roku (ur. ok.1070, zm. 1098)

Magnus Olavsson av Norge król Szwedów i Gotów od 1093 roku do 24 sierpnia 1103 roku

Filip (Philip) król Szwedów i Gotów od 1112 roku do 1118 roku

- wspólnie z -

Inge II Halstensson król Szwedów i Gotów od 1112 roku do 1125 roku

DYNASTIA KNAPHOVDE

Ragnvald (północ) król Szwedów i Gotów od 1125 roku do 1126 roku

- wspólnie z -

DYNASTIA SKIOLDUNGÓW

Magnus Nielssen "the Strong" (południe) król Szwedów i Gotów od 1125 roku do 24 stycznia 1134 roku (in the west)

- wspólnie z -

DYNASTIA SVERKERÓW

Sverker I "the Elder" król Szwedów i Gotów od 1125 roku do 25 grudnia 1155 roku

DYNASTIA JEDWAERDING (później Eryków)

Erik IX Jedvardsson "den helige" król Szwedów i Gotów od 25 grudnia 1155 roku do 18 maja 1160 roku ("the Saint")

DYNASTIA SVERKERÓW

Karl VII Sverkersson król Szwedów i Gotów od 19 maja 1160 roku do 12 kwietnia 1167 roku

DYNASTIA SKIOLDUNGÓW

Magnus Henriksson król Szwedów i Gotów od 19 maja 1160 roku do 1161 roku

DYNASTIA ERIKÓW

Knut I Eriksson król Szwedów i Gotów od 12 kwietnia 1167 roku do 8 kwietnia 1196 roku

DYNASTIA SVERKERÓW

Sverker II Karlsson "den yngre" król Szwedów i Gotów od 8 kwietnia 1196 roku do 1208 roku (zm. 1210) ("the Younger")

DYNASTIA ERIKÓW

Erik X Knutsson król Szwedów i Gotów od 1208 roku do 10 kwietnia 1216 roku

DYNASTIA SVERKERÓW

Johan I Sverkersson król Szwedów i Gotów od 10 kwietnia 1216 roku do 10 marca 1222 roku

Olof, Archbishop of Uppsala Regent Szwedów i Gotów od 10 kwietnia 12116 roku do 1222 roku

DYNASTIA JOHANSSONÓW

Knut II Johansson król Szwedów i Gotów od 10 marca 1222 roku do 1229 roku

- wspólnie z -

DYNASTIA ERIKÓW

Erik XI Eriksson król Szwedów i Gotów od 10 marca 1222 roku do 1229 roku - pierwsze panowanie (zm. 1250)

DYNASTIA HOLMGERSSONÓW

Knut III Holmgersson król Szwedów i Gotów od 1229 roku do 1234 roku

DYNASTIA ERIKÓW

Erik XI Eriksson król Szwedów i Gotów od 1234 roku do 12 lutego 1250 roku - drugie panowanie

Birger Magnusson Regent Szwedów i Gotów od 1248 roku do 12 lutego 1250 roku (zm. 1266)

DYNASTIA FOLKUNGÓW

Valdemar król Szwedów i Gotów od 12 lutego 1250 roku do 22 lipca 1275 roku (zm. 1302)

Birger Magnusson Regent Szwedów i Gotów od 12 lutego 1250 roku do 21 października 1266 roku

Magnus I Birgersson "Ladulass" król Szwedów i Gotów od 22 lipca 1275 roku do 18 grudnia 1290 roku

Birger I Magnusson król Szwedów i Gotów od 18 grudnia 1290 roku do czerwca 1318 roku (zm. 1321)

Thorgils Knutsson Regent Szwedów i Gotów od 18 grudnia 1290 roku do 1303 roku (zm. 1306)

Magnus Ketilmundsson Regent Szwedów i Gotów od czerwca 1318 roku do 8 lipca 1319 roku

Magnus II Eriksson "Smek" król Szwedów i Gotów od 8 lipca 1319 roku do lutego 1364 roku

- później wspólnie -

Erik XII Magnusson król Szwedów i Gotów od 28 kwietnia 1357 roku do 20 stycznia 1359 roku

Haakon Magnusson król Szwedów i Gotów od 15 lutego 1362 roku do lutego 1364 roku (zm. 1380)

DYNASTIA MEKLEMBURSKA - NIKLOTINGÓW

Albrekt "av Mecklenburg" król Szwedów i Gotów od lutego 1364 roku do 24 lutego 1389 roku (zm. 1412)

DYNASTIA SKIOLDUNGÓW

Margareta (królowa) Regentka Szwedów i Gotów od 22 marca 1389 roku do 23 stycznia 1396 roku (zm. 1412)

DYNASTIA POMORSKA - GRYFITÓW

Erik XIII Gryfita "av Pommern" król Szwedów i Gotów od 23 lipca 1396 roku do 29 września 1439 roku

Interregnum w latach 1439-1440

Filipa Plantagenet-Lancaster (Gâtinais-Anjou) regentka Szwedów i Gotów od 1420 roku do 6 stycznia 1430 roku

Jösse (Jens) Eriksson Regent Szwedów i Gotów od 6 stycznia 1430 roku do 1434 roku (zm. 1436)

Kristiern Nilsson Vasa Regent Szwedów i Gotów od 1434 roku do 1 marca 1436 roku (ur. ok.1365, zm. 1442)

Engelbrekt Engelbrektsson Regent Szwedów i Gotów od 16 lutego 1436 roku do 4 maja 1436 roku (ur. ok.1390, zm. 1436)

- wspólnie z -

Karl Knutsson Bonde Regent Szwedów i Gotów od 1 marca 1436 roku do 4 października 1440 roku (ur. 1408, zm. 1470) (Karl VIII) (rebelia od 29 września 1439 roku)

Nils Ragnvaldsson Regent Szwedów i Gotów od 1440 roku do 13 września 1441 roku

DYNASTIA WITTELSBACHÓW

Kristofer król Szwedów i Gotów od 13 września 1441 roku do 5 stycznia 1448 roku

Jöns Bengtsson Oxenstierna Regent Szwedów i Gotów od 5 stycznia 1448 roku do 28 stycznia 1448 roku (ur. ok.1417, zm. 1466)

- wspólnie z -

Erik Axelsson Tott Regent Szwedów i Gotów od 5 stycznia 1448 roku do 28 czerwca 1448 roku (ur. ok.1420, zm. 1487)

DYNASTIA BONDE

Karl VIII Knutsson Bonde król Szwedów i Gotów od 28 czerwca 1448 roku do lutego 1457 roku - pierwsze panowanie

Interregnum w 1457 roku

Jöns Bengtsson Oxenstierna Regent Szwedów i Gotów od lutego 1457 roku do 2 lipca 1457 roku

- wspólnie z -

Erik Axelsson Tott Regent Szwedów i Gotów od 25 marca 1457 roku do 2 lipca 1457 roku

DYNASTIA OLDENBURGÓW

Kristian I król Szwedów i Gotów od 2 lipca 1457 roku do stycznia 1464 roku

Interregnum w latach 1465-1466

Kettil Karlsson Vasa Regent Szwedów i Gotów od stycznia 1464 roku do sierpnia 1464 roku (ur. ok.1434, zm. 1465)

DYNASTIA BONDE

Karl VIII Knutsson Bonde król Szwedów i Gotów od 9 sierpnia 1464 roku do 30 stycznia 1465 roku - drugie panowanie

Interregnum w latach 1465-1466

Kettil Karlsson Vasa Regent Szwedów i Gotów od 30 stycznia 1465 roku do 11 sierpnia 1465 roku

Jöns Bengtsson Oxenstierna Regent Szwedów i Gotów od 30 stycznia 1465 roku do 14 października 1466 roku

Erik Axelsson Tott Regent Szwedów i Gotów od 14 października 1466 roku do 12 listopada 1467 roku

DYNASTIA BONDE

Karl VIII Knutsson Bonde król Szwedów i Gotów od 12 listopada 1467 roku do 15 maja 1470 roku - trzecie panowanie

Interregnum w latach 1470-1497

Jakob Ulfsson Regent Szwedów i Gotów od 15 maja 1470 roku do 16 maja 1470 roku

Sten Sture "the Elder" Regent Szwedów i Gotów od 16 maja 1470 roku do 18 października 1497 roku (ur. ok.1440, zm. 1503)

DYNASTIA OLDENBURGÓW

Johan II Kristiansson (Hans Kristiansson) król Szwedów i Gotów od 18 października 1497 roku do 29 lipca 1501 roku (zm. 1513)

Interregnum w latach 1501-1520

Jakob Ulfsson Regent Szwedów i Gotów od 29 lipca 1501 roku do listopada 1501 roku

Sten Sture "the Elder" Regent Szwedów i Gotów od listopada 1501 roku do 14 grudnia 1503 roku

Jakob Ulfsson Regent Szwedów i Gotów od 14 grudnia 1503 roku do 21 stycznia 1504 roku

Svante Nilsson Sture -Regent Szwedów i Gotów od 21 stycznia 1504 roku do 2 stycznia 1512 roku

Jakob Ulfsson Regent Szwedów i Gotów od 2 stycznia 1512 roku do 23 lipca 1512 roku

Sten Sture "the Younger" Regent Szwedów i Gotów od 23 lipca 1512 roku do 3 lutego 1520 roku

Gustaf Eriksson Trolle Regent Szwedów i Gotów od 3 lutego 1520 roku do 6 marca 1520 roku

Kristian II Hansson król Szwedów i Gotów od 6 marca 1520 roku do 1521 roku (zm. 1559)

Interregnum w latach 1521-1523

Gustaf Eriksson Vasa Regent Szwedów i Gotów od 23 sierpnia 1521 roku do 6 czerwca 1523 roku

DYNASTIA WAZÓW (VASA)

Gustaf I Eriksson król Szwedów i Gotów od 6 czerwca 1523 roku do 1540 roku, król Szwedów, Gotów i Wandalów od 1540 roku do 29 września 1560 roku

Erik XIV król Szwedów i Gotów od 29 września 1560 roku do 1540 roku, król Szwedów, Gotów i Wandalów od 1540 roku do 26 stycznia 1569 roku (zm. 1577)

Johan III król Szwedów, Gotów i Wandalów od 26 stycznia 1569 roku do 27 listopada 1592 roku

Zygmund I król Szwedów, Gotów i Wandalów od 27 listopada 1592 roku do lipca 1599 roku, tytularny król Szwedów, Gotów i Wandalów od lipca 1599 roku do 30 kwietnia 1632 roku

Interregnum w latach 1599-1604

Karl Gustafsson Vasa, książę Värmland i Söndermanland, Regent Szwedów, Gotów i Wandalów od lipca 1599 roku do 16 marca 1604 roku

Karl IX (Karl Gustafsson Vasa) król Szwedów, Gotów i Wandalów od 16 marca 1604 roku do 9 listopada 1611 roku

Gustaf II Adolf król Szwedów, Gotów i Wandalów od 9 listopada 1611 roku do 16 listopada 1632 roku (regencja od 5 stycznia 1612 roku)

Władysław tytularny król Szwedów, Gotów i Wandalów od 30 kwietnia 1632 roku do 20 maja 1648 roku

Krystyna królowa Szwedów, Gotów i Wandalów od 6 listopada 1632 roku do abdykacji 16 czerwca 1654 roku

Rada Regencyjna od 7 listopada 1632 roku do 17 grudnia 1644 roku

Axel Oxenstierna

Jacob Pontusson de la Gardie (b. 1583 - d. 1652)

Carl Carlsson Gyllenhielm (b. 1574 - d. 1650)

Axel Banér (b. 1594 - d. 1642)

Jan Kazimierz tytularny król Szwedów, Gotów i Wandalów od 17 listopada 1648 roku do 27 sierpnia 1668 roku

DYNASTIA WITTELSBACH-PFALZ

Karol X Gustaw król Szwedów, Gotów i Wandalów od 16 czerwca 1654 roku do 23 lutego 1660 roku

Karl XI król Szwedów, Gotów i Wandalów od 23 lutego 1660 roku do 15 kwietnia 1697 roku

Rada Regencyjna 23 lutego 1660 roku do 1672 roku

Jadwiga Eleonora Oldenburg-Holstein-Gottorp

Magnus Gabriel de la Gardie (b. 1622 - d. 1686)

Karl Gustav Wrangel greve Salmis (b. 1613 - d. 1676)

Karol XII król Szwedów, Gotów i Wandalów od 15 kwietnia 1697 roku do 30 grudnia 1718 roku

Bengt Gabrielsson Oxenstierna Regent Szwedów, Gotów i Wandalów od 15 kwietnia 1697 roku do września 1697 roku

Arvid Bernhard Gustafson Horn, greve Horn av Ekebyholm (ur. 1664, zm. 1742) Regent Szwedów, Gotów i Wandalów od 30 grudnia 1718 roku do 2 lutego 1719 roku (Chancellery President)

Ulrica Eleonora królowa Szwedów, Gotów i Wandalów od 2 lutego 1719 roku do 29 lutego 1720 roku

DYNASTIA HESSE-CASSEL

Fredrik I król Szwedów, Gotów i Wandalów od 29 lutego 1720 roku do 5 kwietnia 1751 roku

DYNASTIA OLDENBURG-SCHLESWIG-HOLSTEIN-GOTTORP

Adolf Fredrik król Szwedów, Gotów i Wandalów od 5 kwietnia 1751 roku do 12 lutego 1771 roku

Gustaf III król Szwedów, Gotów i Wandalów od 12 lutego 1771 roku do 29 marca 1792 roku

Gustaf IV Adolf król Szwedów, Gotów i Wandalów od 29 marca 1792 roku do 10 maja 1809 roku (aresztowany 13 marca 1809 roku, abdykował 29 marca 1809 roku, utrzymał tytuł do 10 maja 1809 roku)

Karl XIII król Szwedów, Gotów i Wandalów od 10 maja 1809 roku do 5 lutego 1818 roku (regent Karl, książę Södermanland od 10 maja [de facto od 13 marca] - 6 czerwca 1809 roku)

DYNASTIA BERNADOTTE

Karl XIV Johan (Jean-Baptiste Jules Bernadotte) król Szwedów, Gotów i Wandalów od 5 lutego 1818 roku do 8 marca 1844 roku

Oscar I król Szwedów, Gotów i Wandalów od 8 marca 1844 roku do 8 lipca 1859 roku

Karl XV król Szwedów, Gotów i Wandalów od 8 lipca 1859 roku do 18 września 1872 roku

Oscar II król Szwedów, Gotów i Wandalów od 18 września 1872 roku do 8 grudnia 1907 roku

Gustaf V król Szwedów, Gotów i Wandalów od 8 grudnia 1907 roku do 29 października 1950 roku

Gustaf VI Adolf król Szwedów, Gotów i Wandalów od 29 października 1950 roku do 15 września 1973 roku

Carl XVI Gustaf król Szwecji od 15 września 1973 roku (ur. 1946)

SPIS HOME