Eryk VIII "Zwycieski" ("Segersaell") Eriksson Yngling (Englinger) (urodzony około 970 roku, zmarła między 994 a 995 rokiem) herb

Syn Björna III Erikssona króla Uppsal.

Król Szwedów i Gotów od 935 roku do 936 roku i od 936 roku do 994 roku jako Eryk V, VI lub VIII.

Około 985 roku poślubił Świętosławę-Sygrydę-Gunhildę "Dumną" Piastównę (urodzona około 970 roku, zmarła zapewne 2 lutego 1014 roku), córkę Mieszka I Piasta księcia Polski i Dąbrówki Przemyślid Czeskiej, córki Bolesława I Przemyslida księcia Czech.

Nie zachowało się wiele informacji o rządach Eryka. Według przekazów władca rządził razem ze swoim bratem Olafem Björnssonem. Po śmierci brata Eryk wybrał na współrządzącego swoje nienarodzone jeszcze dziecko (zamiast bratanka Styrbjörna). Wydziedziczony bratanek zaatakował Eryka. Eryk pokonał najeźdźców, stąd przydomek "Zwycięski". Pogląd, że Styrbjorna wspomagała wielka duńska armia został obalony już w 1964 roku przez Gerarda Labudę.

Najprawdopodobniej założył też do dziś istniejące miasto Sigtuna. Były tam bite pierwsze szwedzkie monety dla jego syna i następcy Olofa Skötkonunga.

W latach 980-984 Eryk poślubił Sygrydę Storradę (Świętosławę) - córkę Mieszka I.

Według przekazów Adama z Bremy Eryk był również władcą Danii; został nim ok. 990 roku po wypędzeniu Swena "Widłobrodego". Nieliczni historycy twierdzą, że nie jest to prawdą; zapis ten ich zdaniem miał wynikać z osobistej niechęci Adama Bremeńskiego do Swena "Widłobrodego".


Żródła:

Eryk Zwycięski w "WikipediA"


Erik VI Segersäll w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


ERIK w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk