Eryk VIII "Zwycieski" Eriksson Ynglinger [Englinger] (urodzony około 970 roku, zmarła między 994 a 995 rokiem)

Syn Bjôrna III "Starego" Erikssona Ynglinger [Englinger], króla Uppsal.

Król Szwedów i Gotów jako Eryk VI od 975 roku do między 994 a 995 rokiem.

Poślubił (może konkubina) Aud Hakansdotter z Lade, córkę Haakona Sigurdssona, jarla Lade, faktycznego władcy Norwegii. Około 985 roku poślubił Świętosławę-Sygrydę-Gunhildę "Dumną" Piastównę (urodzona około 970 roku, zmarła zapewne 2 lutego 1014 roku), córkę Mieszka I Piasta, księcia Polski i Dąbrówki Przemyślid Czeskiej, córki Bolesława I Przemyslida, księcia Czech.

Nie zachowało się wiele informacji o rządach Eryka. Według przekazów władca rządził razem ze swoim bratem Olafem Björnssonem. Po śmierci brata Eryk wybrał na współrządzącego swoje nienarodzone jeszcze dziecko (zamiast bratanka Styrbjörna). Wydziedziczony bratanek zaatakował Eryka. Eryk pokonał najeźdźców, stąd przydomek "Zwycięski". Pogląd, że Styrbjorna wspomagała wielka duńska armia został obalony już w 1964 roku przez Gerarda Labudę.

Jego przodkowie władali królestwem Swewów: Svearike-Sverige-Szwecji, którego kolebką był Uppland. Początkowo Eryk rządził jednym z kilku królestw szwedzkich. Około 970 roku zjednoczył państwo szwedzkie, pozbawiając władzy swych braci i usuwając z kraju swego bratanka Styrbjôrna. Rozciągnął swe panowanie daleko poza krainę Swewów, podporządkowując sobie plemiona Gotów, zamieszkujące niziny południowej, Szwecji.

Najprawdopodobniej założył też do dziś istniejące miasto Sigtuna. Były tam bite pierwsze szwedzkie monety dla jego syna i następcy Olofa Skötkonunga.

W latach 980-984 Eryk poślubił Sygrydę Storradę (Świętosławę), córkę Mieszka I. Wdowa po nim poślubił około 995 roku Swena I "Widłobrodego", który odzyskał po śmierci Eryka tron duński.

Małżeństwo to miało polityczny charakter, umacniało sojusz szwedzko-polski, wymierzony przeciwko Danii. Przed 986 roku toczył ciężkie boje z królem duńskim Haraldem I "Sinozębym", który wyprawiał się na Uppsalę w celu osadzenia na tronie szwedzkim królewicza Styrbjôrna. Około 991 roku najechał na Danię i wypędził jej króla, Swena I "Widłobrodego".

Według przekazów Adama z Bremy Eryk był również władcą Danii; został nim około 990 roku po wypędzeniu Swena "Widłobrodego. Nieliczni historycy twierdzą, że nie jest to prawdą; zapis ten ich zdaniem miał wynikać z osobistej niechęci Adama Bremeńskiego do Swena "Widłobrodego".


Żródła:

"Słownik władców Europy średniowiecznej" - pod redakcją Józefa Dobosza i Macieja Serwańskiego


Eryk Zwycięski w "WikipediA"


Erik VI Segersäll w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


ERIK w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

20-07-2021

26-07-2020

15-12-2019