Jadwiga Eleonora Oldenburg-Holstein-Gottorp (urodzona na zamku Gottorp 23 października 1636 roku, zmarła w Sztokholmie 24 listopada 1715 roku) herb

Córka Fryderyka III Oldenburga księcia holsztyńskiego na Gottorp i Marii Elżbiety Wettin, córki Jana Jerzego I księcia-elektora Saksonii.

Regent Szwecji od 1650 roku do 24 listopada 1715 roku.

W Sztolkholmie 24 październik 1654 roku poślubiła Karola X Gustawa Wittelsbach-Pfalz-Zweibrücke (urodzony w Nyköping 8 listopada 1622 roku, zmarł w Göteborg 23 lutego 1660 roku) króla Szwecji, protektora Rzeczypospolitej Obojga Narodów, tytularnego króla Polski.

We wrześniu 1654 roku do Szwecji przybyła Jadwiga Eleonora. Karol Gustaw osobiście udał się do Dalaro, aby zobaczyć po raz pierwszy swoją przyszła żonę. 24 października doszło do zaślubin pary. Ceremonia była skromna, zaproszona na nią niewielką ilość krewnych króla, z powodu kiepskiej sytuacji finansowej. Młodzi małżonkowie nie udali się także w podróż poślubną, bowiem do Karola Gustawa dotarły niepokojące wieści z areny politycznej ówczesnej Europy.

Wyszła za mąż za Karola X, i był to związek polityczny, łączy Szwecję z księstwem Holstein-Gottorp skierowny przeciwko Danii.

Para miała jedno dziecko, Karola XI przyszłego króla Szwecji. Po śmierci jej męża w 1660 roku królowa została regentką w imieniu małoletniego jej syna Karola XI.

W polityce zagranicznej władzę dzieliła z Magnusem Gabrielem de la Gardie francuskiego pochodzenia, który prowadził politykę profrancuską, w przeciwieństwie do polityki regentki która zdecydowanie popierała swą ojczyznę Holstein-Gottorp.

Zmarła w Sztokholmie w 1715 roku.


Żródła:

Karol Gustaw - Jadwiga Eleonora


Hedvig Eleonora tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk