Jadwiga Eleonora Oldenburg-Holstein-Gottorp (urodzona na zamku Gottorp 23 października 1636 roku, zmarła w Sztokholmie 24 listopada 1715 roku) herb

Córka Fryderyka III Oldenburga księcia holsztyńskiego na Gottorp i Marii Elżbiety Wettin, córki Jana Jerzego I księcia-elektora Saksonii.

Regentka Szwecji od 23 lutego 1660 roku do 28 grudnia 1672 roku, od 15 kwietnia do 6 grudnia 1697 roku.

W Sztolkholmie 24 październik 1654 roku poślubiła Karola X Gustawa Wittelsbach-Pfalz-Zweibrücke (urodzony w Nyköping 8 listopada 1622 roku, zmarł w Göteborg 23 lutego 1660 roku) króla Szwecji, protektora Rzeczypospolitej Obojga Narodów, tytularnego króla Polski.

We wrześniu 1654 roku do Szwecji przybyła Jadwiga Eleonora. Karol Gustaw osobiście udał się do Dalaro, aby zobaczyć po raz pierwszy swoją przyszła żonę. 24 października doszło do zaślubin pary. Ceremonia była skromna, zaproszona na nią niewielką ilość krewnych króla, z powodu kiepskiej sytuacji finansowej. Młodzi małżonkowie nie udali się także w podróż poślubną, bowiem do Karola Gustawa dotarły niepokojące wieści z areny politycznej ówczesnej Europy.

Wyszła za mąż za Karola X, i był to związek polityczny, łączy Szwecję z księstwem Holstein-Gottorp skierowny przeciwko Danii. 25 października 1654 roku w kościele św. Mikołaja (Wielki Kościół, Storkyrkan) w Sztokholmie została koronowana na królową-małżonkę Szwecji przez arcybiskupa Uppsali Jana (Johannesa) Canuti Lenaeusa.

Para miała jedno dziecko, Karola XI przyszłego króla Szwecji. Od śmierci męża do 1672 roku zasiadała w Radzie Regencyjnej, sprawującej rządy w imieniu małoletniego Karola XI. Urząd regentki piastowała także przez krótki czas po śmierci syna w 1697 roku.

W polityce zagranicznej władzę dzieliła z Magnusem Gabrielem de la Gardie francuskiego pochodzenia, który prowadził politykę profrancuską, w przeciwieństwie do polityki regentki która zdecydowanie popierała swą ojczyznę Holstein-Gottorp.

Zmarła w Sztokholmie w 1715 roku i została pochowana w nekropolii królewskiej w kościele Riddarholmskyrkan w Sztokholmie.


Żródła:

Karol Gustaw - Jadwiga Eleonora


Hedvig Eleonora tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"Tom VI. DYNASTIA PALATYNÓW" - autor: Karczewski Przemysław

15-12-2019