Ulryka Eleonora Wittelsbach-Pfalz-Zweibrücke (urodzona w Sztokholmie, 23 stycznia 1688 roku, zmarła w Sztokholmie, 24 listopada 1741 roku) herb

Córka Karola XI Wittelsbacha-Pfalz-Zweibrücke, króla Szwecji, palatyna Dwu Mostów i Ulryki Eleonory Oldenburskiej, córka Fryderyka III Oldenburskiego, króla Danii.

Królowa Szwecji od 3 lutego 1719 roku do 4 kwietnia 1720 roku, księżna Pomorza Zachodniego od 3 lutego 1719 roku do 4 kwietnia 1720 roku, regentka Szwecji od 1713 roku do 1715 roku.

Tytulara: Z Bożej łaski królowa Szwecji, Gotów i Wenedów, wielka księżna Finlandii, księżna Skanii, Estonii, Inflant, Karelii, Bremy, Verden, Szczecina, Pomorza, Kaszub, Wenedów etc. księżna Rugii, pani Ingrii, Wismar, hrabina-palatynka Renu, księżna w Bawarii, Jülich, Kleve, Bergu etc. landgrafina w Hesji, księżna Hersfeld, hrabina Katzenelnbogen, Diez, Ziegenhain, Niddy, Schaumburg etc. etc.

W Stockholmie, 4 (15) maja 1715 roku poślubiła Fryderyka I Heskiego (urodzony na zamku w Kassel (Hesja), 23 kwietnia 1676 roku, zmarł w Sztokholmie, 25 marca [5 kwietnia] 1751 roku) księcia-małżonka, króla Szwecji i księcia Pomorza Zachodniego, landgrafa heskiego na Kassel i Homburgu.

Urodziła się jako najmłodsze dziecko swoich rodziców. Imiona otrzymała po matce. Pod nieobecność Karola XII w kraju, w 1713 roku została ogłoszona regentką jako jedyny pozostający w Szwecji członek rodziny królewskiej i nieformalna sukcesorka brata. Po śmierci Karola XII w 1718 roku zgłosiła pretensje do tronu przeciwko swojemu siostrzeńcowi - Karolowi Fryderykowi, księciu Holstein-Gottorp - jedynemu synowi jej starszej siostry, jednakże 6 [17] grudnia Rada Państwa (Riksrad) uznała prawa dziedziczne Ulryki Eleonory, argumentując to bliższym stopniem jej pokrewieństwa ze zmarłym, a także wykorzystując precedens królowej Krystyny. Dyskusje na temat sukcesji tronu zakończyły się na korzyść Ulryki Eleonory, kiedy zgodziła się na obalenie monarchii absolutnej. W 1720 roku abdykowała na korzyść swojego męża - Fryderyka, langrafa heskiego na Kassel i Homburgu. 21 lutego [4 marca] 1719 roku w Sztokholmie Ulryka Eleonora została ogłoszona królową Szwecji, a w dniu 17 [28] marca tego roku w katedrze w Uppsali miała miejsce jej koronacja, dokonana przez arcybiskupa Uppsali Macieja Steuchiusa.

Ulryka Eleonora większość swojego życia żyła w cieniu innych; jej królewskiego brata i jej pięknej siostry, która była nieformalną nastepczynią tronu. W 1700 roku postanowiono wydać ją za mąż za Fryderyka Wilhelma I Pruskiego, ale z tych planów nic nie wyszło. Podczas nieobecności Karola XII w czasie III wojny północnej, księżniczka opiekowała się swoją dominującą babką - królową Jadwigą Eleonorą Holstein-Gottorp, a jej starsza siostra - księżniczka Jadwiga Zofia, księżna Holstein-Gottorp, była następczynią tronu.

Sytuacja Ulryki Eleonory zmieniła się, kiedy w 1708 roku jej starsza siostra zmarła. Jej brat odmówił ożenku, a Ulryka Eleonora pozostała jedyną członkinią rodu królewskiego w Szwecji. W 1713 roku została regentką, ale stała się pionkiem partii walczących o władzę. Wahano się kogo uczynić następcą tronu; Ulrykę Eleonorę czy jej bratanka. Mianowanie jej regentką i przewodniczącą parlamentu spotkało się jednak z duzym entuzjazmem - parlament był w opozycji do Karola XII, który nie chciał obalenia monarchii absolutnej.

W 1715 roku po śmierci babki, Ulryka Eleonora została pierwszą damą na dworze królewskim i to był jeden z najszczęśliwszych okresów w jej życiu. W tym samym roku wyszła za mąż. Ulryka Eleonora zakochała się w swoim mężu, a on chciał użyć ją jako pionka i dzięki niej zdobyć władzę. Fryderyk natychmiast zaczął pracę nad uznaniem swojej żony oficjalną następczynię tronu. W Szwecji uformowały się dwie rywalizujace partie: Heska i Gottorp. W czasie trwania ich małżeństwa Fryderyk miał liczne kochanki, a nawet oficjalna metresę - Jadwigę Taube.

Karol XII zmarł bezdzietnie 30 listopada 1718 roku, a Ulryka Eleonora została królową Szwecji. 17 marca 1719 roku w Uppsali została koronowana. 21 stycznia 1720 roku odstąpiła Prusom "na wieczność", za kwotę 2 milionów talarów, Szczecin wraz z ziemiami między Odrą a Pianą z wyspami Wolin i Uznam oraz ujściami Świny i Dziwny, Zalewem Szczecińskim i Odrą.

Została zmuszona przez przywódcę partii oligarchicznej (partia czapek) Arvida Horna do abdykacji na rzecz swojego męża Fryderyka I, 29 lutego 1720 roku.

Zmarła na czarną ospę 24 listopada [5 grudnia] 1741 roku w zamku sztokholmskim i spoczęła w nekropolii królewskiej w kościele na wyspie Riddarholmen (Riddarholmskyrkan) tamże. Jej małżeństwo pozostało bezdzietne. Była ostatnią z dynastii Palatynów na szwedzkim tronie.


Żródła:

Ulryka Eleonora Wittelsbach w "WikipediA"


"Tom VI. DYNASTIA PALATYNÓW" - autor: Przemysław Jaworski

13-04-2021

28-12-2019