Alfons I Jordan Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon de Rouergue (urodzony na zamku Mont-Pelerin, Trypolis, Liban 1103 roku, zmarł w Cezarei 16 kwietniu 1148 roku) herb

Syn Raymond IV Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon de Rouergue hrabiego Tuluzy i Elwiry Alfonsina Kastylijskiej, naturalnej córki Alfonsa VI Jimenez, króla Kastylii, Leon.

Hrabia Trypolisu od 1105 roku do 1109 roku jako Alfons Jordan. Hrabia Rodez od 1109 roku do 1112 roku jako Alfons Jordan, hrabia Tuluzy, książe de Narbonne, markiz Prowansji i książe de Septimania, hrabia de Albi i de Nîmes, hrabia de Gevaudan i Rodez od 21 kwietnia 1112 roku do 1125 roku jako Alfons I Jordan, hrabia Tuluzy, książę de Narbonne i de Septimania, hrabia de Nimes, markiza de Prowansji, hrabia de Albi, de Gevaudan, de Rouergue i Quercy od 1125 roku do 16 kwietnia 1148 roku jako Alfons I Jordan.

Około 16 września 1125 roku Faydiva d'Uzes (Faydide [Fajdiwę] de Rodes) (urodzona we Francji około 1110 roku, zmarła około 1154 roku), córki Raymunda Décan II, seniora de Posquieres, seniora d'Uzes i Marii d'Uzes, córki Elzéara I, seniora d'Uzes.

Urodził się na zamku Mont-Pelerin na terenie obecnego Libanu i został ochrzczony w Jordanie (stąd jego drugie imię). Jego ojciec zmarł w 1105 roku gdy Alfons miał 2 lata, więc opiekę nad nim przejął kuzyn William. W 1109 roku został zabrany do Europy. Jego brat Bertrand przekazał mu hrabstwo Rouergue. W 1112 roku po śmierci brata odziedziczył również Tuluzę.

W pierwszej połowie lat 40. XII wieku działał na terenie hrabstwa, być może za cichym przyzwoleniem Alfonsa-Jordana, znany herezjarcha Piotr Mnich. Spowodowało to przybycie w 1145 roku do Tuluzy samego Bernarda z Clairvaux. Alfons-Jordan brał udział w drugiej wyprawy krzyżowej i podczas drogi do Ziemi Świętej narobił sobie licznych wrogów. Zmarł otruty prawdopodobnie przez królową Melisandę lub Eleonorę Akwitańską. Zmarł w Cezarei, a swojemu najstarszemu synowi i następcy zostawił państwo obejmujące obszar całej obecnej południowej Francji.


Żródła:

Alfons-Jordan w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Alphonse I, comte de Toulouse w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Alphonse Ier Jourdain tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk