Bernard I "Łydki, Ciele" Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon-de Rouergue (zmarł na przełomie sierpnia lub grudnia w 874 roku) herb

Syn Raymonda I Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon-de Rouergue wicehrabiego de Limoges, hrabiego Tuluzy, hrabiego de Quercy i Berthe de Rémigius de Reims, córki Rémy IV Rémigius, hrabiego de Reims i de Roucy.

Hrabia i markiz Tuluzy i wicehrabia Limoges od 17 kwietnia 865 roku do 872 roku, hrabia de Carcassonne i de Razés od 872 roku do przełom sierpnia lub grudnia 874 roku.

Daty jego panowania zostały zakwestionowane i podawane są na lata: 865-877 lub 864-872.

W 863 roku, jego ojciec, został obalony przez Humfrida, hrabiego Barcelony. W 865 roku, umiera ojciec i w tym też czasie ucieka Humfrid. Cesarz Karol II "Łysy" mianuje go hrabią Tuluzy i Rouergue. Prawdopodobnie też zostaje wicehrabią Ribagorzy i Limoges. W 872 roku otrzymuje hrabstwa: Albi, Nîmes, Carcassonne i Razes, w związku oddaniem hrabst w depozyt cesarza Karola przez Oliba II Carcassonne. W 877 roku został zamordowany przez swojego wasala Bernarda Plantapilosa, który przejmuje Tuluzę i Limoges. W Limoges, jednak osiada brat Bernarda, hrabia Fulcoald, z tytułem wicehrabiego. Tymczasem Oliba II został przywrócony w hrabstwach. W Ribagorza, osiada Ramón I de Ribagorza y Pallars, zakładając tam swoją dynastię niezależną od Carcassonne.


Żródła:

Bernard II w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


BERNARD w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Bernard de Rouergue et de Toulouse w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk