Bertrand II [Bertrand de Saint-Gilles] Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon de Rouergue (urodzony około 1080 roku, zmarł w Terra Santa 21 kwietnia 1112 roku) herb

Syn Raimunda IV Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon de Rouergue, hrabiego Tuluzy, de Saint-Gilles, Trypolisu, księcia de Narbonne i Matilda de Hauteville Sycylijskiej, córki Roger I de Hauteville, hrabiego Sycylii.

Regent Tuluzy od październiku 1096 roku do 22 czerwca 1105 roku. Hrabia Tuluzy, książe de Septimanie, markiz Prowansji, hrabia de Rouergue, de Quercy, de Nîmes, d'Albi i du Gévaudan od 22 czerwca 1105 roku do 21 kwietnia 1112 roku, hrabia Trypolisu od 12 czerwca 1109 roku do 21 kwietnia 1112 roku.

16 czerwca 1095 roku poślubił Adélaďde (Alix, Hélčne) Robertyng-Capet-Bourgogne (urodzona w listopadzie 1080 roku, zmarła 28 lutego 1141 roku), córkę Eudes I "Borrel" Robertyng-Capet-Bourgogen, księcia Burgundii i Mathilde=Sybille Robertyng-Bourgogne-de Ivrea-de Mâcon, Dame de Bourgogne, córki córka Wilhelma II Robertyng-Bourgogne-de Ivrea-de Mâcon hrabiego-palatyna Burgundii.

Był najstarszym synem Rajmunda z Tuluzy, po którym odziedziczył Tuluzę i Trypolis. Do czasu śmierci ojca zarządzał hrabstwem Tuluzy, kiedy ojciec był na wyprawie krzyżowej. Jednak, kiedy jego ojciec umarł baronowie dokonali przewrotu w Trypolisie i wybrali na nowego hrabiego Alfonsa-Jordana - przyrodniego brata Bertranda. Bertrand opuścił Tuluzę i udał się do Trypolisu, gdzie ogłosił się jego hrabią. Pretensje do Trypolisu zgłosił kuzyn Bertranda - William-Jordan, wybrany przez baronów na regenta. William sprzymierzył się z Tankredem, regentem Antiochii, a Bertrand poprosił o pomoc Baldwina I. W 1108 roku opuszcza Tuluzę, w 1109 roku, przez Genuę i Konstantynopol, przybywa do Syrii.

W 1095 roku ożenił się z Heleną (Helie) Burgundzką (1080-1141), córką Odona I, księcia Burgundii, i Sybilli Burgundzkiej. Helena urodziła mu syna:

Ponsa (1096-1137), hrabiego Trypolisu.

Owdowiawszy Helena poślubiła Wilhelma I Talvasa, hrabiego Ponthieu.

William-Jordan i Tankred zostali zmuszeni do ustępstw. Uznali roszczenia Bertranda, który 10 czerwca 1109 roku, przy pomocy floty genueńskiej oraz króla Jerozolimy zdobył Trypolis, którym rządził aż do swojej śmierci.

Trypolis odziedziczył po nim jego syn - Pons, a Tuluzę - jego przyrodni brat - Alfons-Jordan.


Żródła:

Bertrand z Tuluzy w "WikipediA"


Bertrand, comte de Toulouse w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk