Fredelo (Fridolo, Frigidolo) Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon de Rouergue (urodzony w 815 roku, zmarł w 852 roku) herb

Syn Foucauda (Fulgaud) Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon, hrabiego de Rouergue i Sénégondy de Rouergue, córki Frédelona de Rouergue i Berthy (Aude d'Autun).

I hrabia Tuluzy, de Pailhars, de Rodez i de Limoges od 844 roku do 852 roku. Hrabia de Carcassonne od 850 roku do 852 roku.

Mąż Ody N.. Mąż od 770 roku Aude d'Autun (urodzona około 772 roku, zmarła ?), córki Thierry I (Theoderica I) d'Autun i Aldy (Aude) Karoling, córki Karola "Młota" Karoling, majordoma, faktycznego władcy Frankonii, księcia Akwitanii.

Fredelo było związane z rodzinami hrabiów Rouergue i Tuluzy. Ojciec Udalgardy, żony Bernarda, seniora de Rouergue.

W 840 roku, zmarł hrabia Rouergue Fulcoald, ale Fredelo nie został potwierdzony jako następca w Rouergue. Ale gdy Bernard z Septimania, książe de Septimania i hrabia Barcelony który wzniecił bunt przeciw władzy Karolingów. Został schwytany przez króla Karola II "Łysego" Karolinga za bunt przeciwko swemu panu i ścięty w 844 roku. Król Karol "Łysy" nadał hrabstwo Tuluzy hrabiemu Fredelo. W tym też czasie Pepin II Karoling, król Akwitanii, który prowadzi bunt przeciwko Karolowi II, ustanowił dziedzicem hrabstwa Tuluzy Williamowi, synowi Bernarda z Septimanii. W 849 roku, Karol II najechał Akwitanię, a następnie oddał władzę w Tuluzie Fredelowi, korzystając z nieobecności Wilhelma z Akwitanii. Mieszkańcy otworzyli bramy miasta i uznali władzę Fredela w Tuluzie.

Fredelo otrzymał hrabstwa Carcassonne w 850 roku. Zmarł w 852 roku, pozostawiając swoje tytuły bratu Rajmundowi I.


Żródła:

Fredelo, Count of Toulouse w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


FREDELON w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Fredelon w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Fredelon de Rouergue tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk