Henryk I "Pokiereszowany, z Blizną" Baudemont-Vaudémont-Guise Lotaryński (urodzony w Joinville, 31 grudnia 1549 roku, zmarł w Blois, 23 grudnia 1588 roku) herb

Syn Franciszka de Vaudémont de Guise, II księcia de Guise, generalnego namiestnika Francji i Anny d'Este, córki Herkulesa II d'Este, księcia Ferrary, Modeny i Reggio i Renée de France, córki Ludwika XII, króla Francji.

Książę de Joinville, III książę de Guise i par Francji od 1563 roku, hrabia d'Eu i par Francji, wielki mistrz Francji od 1563 roku, gubernator Szampanii od 1563 roku, gubernator Tuluzy od 1585 roku, porucznik-generalny od 1588 roku.

4 października 1570 roku w Paryżu poślubił Katarzynę de La Marck de Cleves (de Nevers) (urodzona w Paryżu w 1548 roku, zmarła 11 maja 1633 roku), hrabiną d'Eu, córkę Franciszka I de Cleves, księcia de Nevers i Małgorzaty Robertyng-Capet-Bourbon, córkę Karola Robertyng-Capet-Bourbon, księcia Vendôme.

Przywódca Ligi Katolickiej w czasie wojen religijnych, prześladował hugenotów i był częściowo odpowiedzialny za rzeź w noc św. Bartłomieja w 1572 roku. Zginął zamordowany z woli króla Henryka III na zamku w Blois 23 grudnia 1588 roku. Widząc go na podłodze konającego, król miał powiedzieć „jaki on wielki!". Dzień później zamordowano jego brata, Ludwika de Guise, kardynała. Ciała braci spalono, popioły wrzucono do Loary. Król próbował usprawiedliwić ten czyn niebezpieczeństwem, jakie stwarzali Gwizjusze dla korony francuskiej.


Żródła:

Henryk I de Guise w "WikipediA"