Humfrid III d'Istria [Humsfrid, Unifred, Hunifredo] (urodzony w Gothii około 843 roku, zmarł w Zurych po 876 roku)

Drugi syn Hunfrida II, księcia de Rhaetia.

Markiz de Septimania, margrabia de Gothia i markiz Burgundii jako Humfrid I od 854 roku do 864 roku. Hrabia Barcelony, de Giron, de Empúries, de Roussillon, d'Autun i de Narbonne jako Humfrid III od 858 roku do 864 roku. Hrabia Tuluzy jako Humfrid od około 862 roku do 865 roku. Hrabia Zürichgau jako Humfrid od 872 roku do po 876 roku.

Urodził sie w Gothii.

Zbuntował się przeciwko Ludwika Niemca króla Wschodniej Francji i został zmuszony do ucieczki na tereny Karola "Łysego", króla Zachodniej Francji, którego był jednym z niewielu wiernym wasalem, podczas wojny w 850 roku. Został mianowany w 854 roku margrabią Gothii.

W 858 roku, Humfrid wynegocjował traktat pokojowy z Abd al-Rahmanem, w mauretańskim gubernatora Saragossy, a następnie udał się do Galii na pomocy królowi Karolowi "Łysemu". Przybył w Beaune w lutym i złożył hołd lenny królowi 21 marca 858 roku. Następnie dołączył do Karola w wojnie z Normanami. Ludwik Niemiec wykorzystał okazję do inwazji na kraj Humfrida, który wspomagał króla Karola "Łysego". We wrześniu Humfrid przegrupował swoje sił w Beaune przed porażką Ludwika w Saint-Quentin 15 stycznia 859 roku. Podczas kampanii w 858 roku, Humfrid został ustanowiony hrabią d'Autun w Burgundii.

W 856 roku, gdy Maurowie zdobyli zamek Terrassa, w pobliżu Barcelony. W 861 roku, oblegali samą Barcelonę. Za sprawą Humfrida, który kupił pokój z Maurami i odnowił traktat, za zgodą Karola "Łysego", który miało trwać prze trzy lat.

W 862 roku, gdy syn Karol " Łysego", Karol Dziecię" został królem Akwitanii, szlachta uznała ten wybór, z wyjątkiem Humfrida. Karol "Łysy" oskarżył Humfrida o nielojalność. 19 sierpnia 862 roku, Humfrid został obalony. Nie poddawał się, zaatakował Tuluzę i zabił hrabiego Raymond I w tej walce. Karol "Łysy" nakazał konfiskatę burgundzkich ziemie Humfrida. Nawet pretendent do Akwitanii Pepina II wspólnie z Normanami i zaatakowali Tuluzą, ale został odparty. Humfrid następnie uciekł do Włoch, a stamtąd do Szwabii, gdzie w 872 roku otrzymał hrabstwo w Zurychu i gdzie zmarł.


Żródła:

Humfrid w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


HUNFRID [III] w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk