Mayora Sánchez Jimenez (urodzona około 1015 roku, zmarła w 1044 roku) herb

Córkę Sancha II "Wielkiego" Jimenez, króla Nawarry, hrabiego Aragonii, Kastylii i Munia Mayor Sanchez Lara de Castile, córki Sancha I Garcia "Dobrego, Prawodawcy" Lara, hrabiego Soberano, Kastylii, Álava.

14 września 1037 roku poślubiła (rozwiązane w 1040 roku) Pons II Wilhelm Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon de Rouergue (urodzony w 995 lub 997 roku, zmarł w 1060 roku), hrabiego Tuluzy, de Nîmes i d'Albi.

W 1037 roku, przynosząc z ziemie i zamki hrabstwa Albi i Nîmes, poślubiła dziedzica hrabstwa Tuluzy, Nimes i d'Albi, Ponsa, najstarszego syna Wilhelma III "Tagliaferro", hrabiego Tuluzy, księcia Septymanii. Mayor, była pierwszą żoną i była znana z francuskich reporterów przesyłanych do Paryża i nazywana "Mayor". W tym samym roku zmarł jego Ponsa Williama, króry objął tron w Tuluzie, przyjmując imię Ponsa II.

Kilka lat później, w 1040 roku małżeństwo zostało rozwiązane. Wkrótce potem, około 1044 roku, Mayora zmarła, a jej mąż zawarł nowe małżeństwo z Almodis de la Marche, z którą następnie, w 1053 roku rozwiódł się.

Ze związku z Ponsem II miała syna:

Ponsa "Młodszego" (potwierdzonego przez Europäische Stammtafeln w III księdze), (zmarł w 1063 roku), który został wykluczony z rzędów w Tuluzie, choć pierworodny. Niektórzy historycy kwestionują istnienie Ponsa "Mlodszego", gdyż tytuły odziedziczyli dwaj młodsi synowie, z drugiego małżeństwa: William i Raymond.


Żródła:

Mayor Sánchez di Navarra w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Mayor of Navarre w "genealogieonline" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk