Raymond II Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon de Rouergue (urodzony w 861 roku, zmarł w 924 roku) herb

Najstarszy syn Odona (Eudesa) Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon de Rouergue, hrabiego Tuluzy, hrabiego de Rouergue i Gracindy Trencavel d'Albi, córki Ermengauda lub Athona II Trencavel, wicehrabiego d'Albi i seniora de Ambialet.

Hrabia Nîmes od 886 roku do 918 roku, hrabia de Rouergue od 898 roku do 918 roku. Hrabia d'Albi od 915 roku do 924 roku. Hrabia Tuluzy, markiz de Gothie i książe de Septimania od 918 roku do 923 roku.

W 890 roku poślubił Guidinildą Bellonides Barcelońską (urodzona w 897 roku, zmarła w 926 roku), córkę Wilfreda (Guifreda) II Borrela "Włochatego" Bellonides hrabiego Urgell, Cerdanyi, Barcelony, Girony, Besalú i Ausony i Guinidildy de Boulogne-sur-Mer, córki Baldwina (Baudoina) I de Boulogne-sur-Mer.

Najprawdopodobniej Rajmund odziedziczył hrabstwo d'Albi bezpośrednio od matki, Garsendy, w rzeczywistości, w 878 roku, zgodnie z bullą papieża Jana VIII. Potwierdza to dokument nr CIX z sierpnia 878 roku "Preuves Générale de l'Histoire de Languedoc, w którym Raymond przewodniczył rozprawie w Albi oraz w kwietniu 890 roku, według dokumentu "Preuves Générale de l'Histoire de Languedoc", przewodniczył rozprawie w hrabstwie de Nimes. Według "Cartulaire du chapitre de l'Eglise Cathédrale Notre- Dame de Nîmes" Rajmund, w następnych latach, aktywnie uczestniczył w życiu politycznym hrabstwa d'Albi, nadając darowizny i dokonując transakcji, przejawiajac swoja aktywność w trzech dokumentach, z których ostatnia datowany jest z 18 lipca 915 roku.

W początkach X wieku Rajmund rozpoczął walkę z Saracenami, którzy najechali Prowansję. W tym samym roku, rzpoczął kłótnię hrabią Tuluzy, Benedyktem, którego schwytał i uwięził oraz kolejnych nieudanych negocjacjach z Geraldem, wujem Benedykta.

Po śmierci jego ojca, w 918 roku, podczas gdy jego młodszy brat, Ermengardo, dziedziczy hrabstwa Rouergue i Quercy, Rajmund, obejmuje hrabstwo d'Albi i Tuluzy. Zgodnie z "Histoire Générale de Languedoc", dwaj bracia rządzili razem, być może bez podziału hrabstwa.

W 922 roku, obaj bracia wzieli udział w walkach po stronie króla Franków Zachodnich, Karola "Prostaka", w walce z hrabią Paryża, Andegawenii, Auxerre, Nevers, Tours i markizem Neustrii , Robertem Robertyngiem.

Rajmund zmarł w 924 roku, po wyprawie z walk przeciwko Normanom, pozostawiając nastepcę do tytułu hrabiego Tuluzy, księcia de Septimania - Raymonda Ponce.


Żródła:

Raimondo II di Tolosa w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


RAYMOND de Toulouse w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Raymond II w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk