Raymond IV Peter Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon de Rouergue (urodzony w Toulous, między 1041 i 1042 roku, zmarł w Mont-Pelerin, Tripolis w Syrii, 22 czerwca 1105 roku) herb

Syn Ponsa (II) Williama Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon de Rouergue, hrabiego Tuluzy i Almodis de la Marche, córki Bernard I, hrabiego de la Marche i Amélie.

Regent Tuluzy jako Raymond Peter od 1088 roku do 1094 roku, hrabia Trypolisu jako Raymond I od 1042 roku do 22 czerwca 1105 roku, hrabia de Nîmes i de Saint-Gilles jako Raymond I od 1060 roku do 1064 roku, hrabia de Nîmes, de Rouergue, de Narbonne i du Gévaudan od 1064 roku do 1088 roku, hrabia de Tuluzy jako Raymond IV, książę de Septimanie, markiz Prowansji, hrabia de Rouergue, hrabia de Quercy, hrabia de Nîmes, hrabia d'Albi i hrabia du Gévaudan od 1088 roku do 22 czerwca 1105 roku, "król" Jerozolimy od 22 lipca 1099 roku do 22 czerwca 1105 roku.

W 1066 roku (rozwód w 1076 roku) ożenił się z kuzynką N. Pépinnide-Caroling-Gevaudun (Bosonide) z Prowansji (zmarła w 1105 roku), córką Bertranda I Pépinnide-Caroling-Gevaudun (Bosonide) hrabiego Prowansji i Hildegarde-Elase Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon de Rouergue, córki Guillaume III Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon de Rouergue, hrabiego Tuluzy. Następnie w 1080 roku poślubił Matyldą de Hauteville (urodzona w 1062 roku, zmarła około 1094 roku), córki Roger I de Hauteville króla Sycylii i Judyty (Delieri) d'Evereux, córkę Wilhelma d'Evereux i Havoise Giroie d'Echauffour, córki Wilhelma Giroie d'Echauffour barona d'Echauffour, seniora de Montreuil-l'Argillé.

Znany jako Rajmund z Tuluzy lub Rajmund z Saint-Gilles.

W 1094 roku po śmierci swojego brata - Wilhelma IV, został hrabią Tuluzy. Skoligacony z hiszpańskim domem królewskim, uczestnik wojen z muzułmanami w Hiszpanii. Wyruszając na krucjatę swoje włości oddał synowi Bertrandowi.

Rajmund był człowiekiem bardzo religijnym i zawsze chciał umrzeć w Ziemi Świętej - kiedy więc papież wezwał do pierwszej krucjaty, Rajmund jako pierwszy przyjął wezwanie. Był najstarszym i najbogatszym z krzyżowców. Opuścił Tuluzę w październiku 1096 roku i razem z dużą kompanią (m.in. z żoną Elwirą, jego małym synem - który później zmarł podczas podróży, i Ademarem z Monteil - biskupem Le Puy, legatem papieskim). Zignorował prośby swojej bratanicy - Filipy (prawowitej władczyni Tuluzy i żony Wilhelma X, księcia Akwitanii), żeby przekazać jej należną jej władzę, i został w hrabstwie swojego najstarszego syna - Bertranda, żeby on rządził w jego imieniu.

Walczy pod Niceą, Antiochią, próbując potem nie dopuścić Boemunda do zajęcia tego miasta, Jerozolimą, Askalonem, potem wraca na północ do Laodycei skąd w 1100 roku odpływa do Konstantynopola. Prowadzi przez Anatolię wyprawę Lombardczyków, która zostaje rozbita pod Merzifonem. Poprowadził Prowansalczyków do Dyrrhachium, a następnie na wschód do Konstantynopola (ta samą drogą co Boemund de Hauteville), na I krucjatę i był de facto jednym z jej głównych przywódców. Odmówił tytuł króla Jerozolimy, opuścił Jerozolimę, aby wrócić do Konstantynopola w 1100 roku. Został wybrany nowy szef armii krzyżowców, które zostało zniszczone przez Turków w Azji Mniejszej. W 1101 roku wraca do Konstantynopola, a stamtąd do Syrii, gdzie chwilowo jest więźniem Tankreda. Po powrocie do Syrii w 1102 roku, był więziony w Tarsie przez Tankreda de Hauteville, a zwolnieniony, po zajęciu Trypolisu w 1103 roku, gdzie zmarł dwa lata później. W 1102 roku zaczyna podbój ziem muzułmańskich w Fenicji. Między 1102 a 1103 rokiem, w jakiś sposób zainterweniował w sprawie oblężonej przez Normanów Laodycei.

Był trzykrotnie żonaty i dwukrotnie został ekskomunikowany. Jego pierwszą żoną była jego kuzynka i matka jego najstarszego syna i następcy - Bertranda. Jego drugą żoną była Matylda de Hauteville, córka Rogera I, króla Sycylii. Jego trzecią żoną była Elwira, nieślubna córka Alfonsa VI, króla Kastylii.

Pochowany w Mount Pelerin lub w Jerozolimie.


Żródła:

Raymond IV de Toulouse "w Wikipedii"


Raymond IV tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


RAYMOND de Toulouse w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


RAYMOND de Toulouse w "Medievan Lands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

30-05-2020