Wilhelm III "Taillefer" Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon de Rouergue (urodzony około 970 roku, zmarł we wrześniau 1037 roku) herb

Syn Raymonda III Ponsa I Mérovingienne-Guilhemide-Raimondine-Fredelon de Rouergue, hrabiego Tuluzy, zastepcy księcia de Septimanie, hrabiego de Nîmes i d'Albi i Garsindy Pépinnide-Caroling Gaskońskiej, córki Garcia II Sanchez "Krzywego" Pépinnide-Caroling, księcia Gaskonii.

Hrabia d'Auvergne jako Wilhelm V od 963 roku do 963 roku, hrabia Tuluzy i de Nîmes jako Wilhelm III od 978 roku do września 1037 roku, zastępca hrabiego d'Albi od 984 roku do 1000 roku, hrabia d'Albi od 1000 roku do września 1037 roku.

Poślubił w 975 roku Arsinde (Adéle) Ingelger-Anjou (Gâtinais-Anjou) (zmarła przed 1019 roku), córkę Fulka II "Dobrego" Ingelger-Anjou (Gâtinais-Anjou), hrabiego Andegawenii i Gerberga de Maine, córki Hervé de Bretagne, hrabiego du Maine. W 1019 roku poślubił Emmą Pépinnide-Caroling-Gevaudun (Bosonide) de Venaissin (urodzona około 980 roku, zmarła w 1063 roku), margrabina Prowansji, córkę Rotbalda III Pépinnide-Caroling-Gevaudun (Bosonide), margrabiego Prowansji, de Venaissin, de Forcalquier i d'Arles i Ermengarde Karoling-Gévaudan (Bosonide).

Jego pochodzenie jest przedmiotem ponownych badań, w trakcie których ujawnione, iż nie był synem Garsindy, tylko był synem Adelaisy Andegaweńskiej. Odkrycie to wymagało kompletnego przewartościowania w sukcesji do hrabstwa Tuluzy w tym okresie, a nie naukowy konsensus do którego sie odwoływano.

Wilhelm i jego wasale byli notorycznie atakował majątkek kościelny. między 1015 a 1025 rokiem najechał opactwo Lézat, za co papież Jan XIX nakazał hrabiemu powstrzymać się od dalszych eskalacji na kościelnych ziemiach. Jego następcę, hrabia Pons II, odał zagrabione ziemie kościelne w Moissac do Cluny.

William stał się najpotężniejszym władcą w zachodniej Langwedocji. Otrzymał tytuł markiza "markiza Tuluzy". Jego wpływ sięgał od Narbonensis aż nawet po samą Prowansję. Jego moc w Tuluzie jednak przygasła, gdy został zmuszony przez radę miejscowej szlachty i duchowieństwa do zrezygnowania z opłat nałożonych na tamtejszym rynku.

Z dwóch związków miał sześcioro dzieci. Miał także nieślubną córkę:

Emma, żona: Othona Raymonda, seniora L'Isle-Jourdain.


Żródła:

William III w "WikipediA" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


GUILLAUME de Toulouse w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Guillaume III Taillefer de Toulouse w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

30-05-2020

04-05-2020