Wilhelm I "Święty" Mérovingienne-Guilhemide (urodzony około 745 roku, zmarł w Gallone we Francji 28 maja [zapewne między 812 a 813 rokiem] lub 21 maja 815 roku) herb

Syn Thierry IV (Theoderica IV)Mérovingienne-Guilhemide, hrabiego d'Autun i Aude Mérovingienne-Guilhemide, córki Karola "Młota" Mérovingienne-Guilhemide, majordoma, faktycznego władcy Frankonii, księcia Akwitanii.

Hrabia Tuluzy i książę (markiz) de Septimanie od 790 roku do 806 roku.

Mąż Cunégonde Mérovingienne d'Austrasie (urodzona około 770 roku, zmarła w 835 roku). Mąż Guitburg d' Hornbach, córki Guernera, seniora de Hornbach i Ingeltrudy.

W 804 roku założył klasztoru Sancti Benedicti do którego wstąpił w 806 roku po swojej abdykacji.

Wilhelm z Akwitanii był najpierw walecznym dowódcą w wojsku Karola "Wielkiego". W 804 roku porzucił służbę wojskową i założył w Gallone w pobliżu opactwa Aniane klasztor. Dwa lata później przekroczył jego progi i został bratem świeckim aż do śmierci. Wilhelm z Akwitanii został pochowany w kościele swojego opactwa. Kanonizacji Wilhelma dokonał w 1066 roku papież Aleksander II.

Kult Wilhelma z Akwitanii rozwinął się bardzo szybko bo zaraz po jego śmierci. Święty stał się bohaterem, w którym obiektem czci jest jego życie z okresu wojskowego i zakonnego.

W ikonografii Wilhelm jest przedstawiony jako zakonnik w przyłbicy lub jako pustelnik w kapeluszu książęcym.


Żródła:

Wilhelm z Akwitanii w "WikipediA"


Saint Guillaume de Gellone w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


GUILLAUME w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


GUILLAUME w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk

31-05-2020