Agnieszka Luitpolding-Babenberg Austriacka (urodzona około w 1154 roku, zmarła 13 stycznia 1182 roku) herb

Córka Henryka II "Jasomirgota" Luitpolding-Babenberga, księcia Austrii, księcia Bawarii, palatyna Reńskiego i Teodory Komneny, córki Andronikos Komnenos Bizantyjskiego, sebastokratora.

Poślubił w 1168 roku Stefana III Arpada (urodzony w Ostrzyhomiu, w 1147 roku, zmarł w Ostrzyhomiu, 4 marca 1172 roku), król Węgier, Dalmacji i Chorwacji. W około 1172 roku poślubiła Hermana II von Sponheim (zmarł 4 października 1181 roku), księcia Karyntii.

Urodziła się około 1150 lub 1154 roku, jako najstarsza córka Babenberga, Henryka II Austriackiego i jego drugiej żony, bizantyjskiej księżniczki Theodory Komnen.

W 1166 roku książę Henryk II, który pośredniczył w pokoju zawieranym między królem Stefana III, a cesarzem Manuelem I Komnenosem, zaproponował małżeństwo między córką Agnieszką a młodym królem. Król postanowił jednak poślubić księżniczkę Jarosławską z Halicką w 1167 roku. Niemniej jednak to małżeństwo się skończyło: księżniczka została odrzucona i odesłana do ojca w roku 1168 roku. Negocjacje z Austrią zostały odnowione, a Agnieszka wyszła za mąż za króla Stefana III w tym samym roku.

W 1168 roku urodziła syna, Bélę, który zmarł wkrótce potem. Jej mąż nagle zachorował i zmarł 4 marca 1172 roku. Najwyraźniej, tuż przed śmiercią Stefana, Agnieszka urodziła drugiego syna, ale dziecko było martwe lub umarło wkrótce po urodzeniu.

Po śmierci Stefana III w 1172 roku wyjechała do ojczystej Austrii, gdzie zapewne około 1175 roku wyszła za Hermana II, księcia Karyntii, potomka dynastii ze Sponheim. Ich dziećmi byli:

Ulryk II (zmarł w 1202 roku), książę Karyntii,

Bernard (zmarł w 1256 roku), książę Karyntii, jego żoną została Judyta (Jutta), córka Przemysła Ottokara I.

Wróciła do Wiednia z ojcem, który przybył na węgierskie dwor w Esztergom, w drodze do Palestyny, pierwszego dnia po tym, jak jej pierwszy mąż zmarł - zmarł dnia 4 marca 1172 roku. Rękopisy Genealogiczne Marchii Austriackiej, napisały w okresie 1181-1192, że nosił imię Leopold "Liupoldum et Hainricum filios i filiam Agnetem", i była dzieckiem Henryka i Teodory Greckiej "Hainricus dux z Conimora Theodora Greca", dodając, że Agnieszka była żoną po pierwsze: Stefana, króla Węgier "Stephano regi Ungarorum", a po drugie żoną Hermana Karynckiego "Herimanno duci Karinthie".

Książę Herman zmarł w 1181 roku. Agnieszka przeżył go zaledwie rok. Została pochowana w krypcie Schottenstift w Wiedniu, obok rodziców.


Żródła:

Agnes of Austria w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


"ARPADOWIE NA WĘGRZECH - (X-XIV W.)" - autor: Przemysław Jaworski


AGNES w "MedLands" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk