Gertruda Luitpoldings von Diepholt-Andechs (urodzona w 1185 roku, zamordowana w górach Pilis (na północ od Budapesztu), 24 września 1213 roku) herb

Córka Bertolda IV (VI) Luitpoldings, hrabiego Diessen i Andechs, księcia Meranu, margrabiego Istrii, księcia Slawonii i Agnieszki Wettin, córki Deda V Wettin, margrabiego Łużyc Dolnych.

Około 1203 roku poślubiła Andrzeja II Arpada (urodzony w 1176 roku, zmarł 21 września 1235 roku), księcia Galicji, króla Węgier i Chorwacji.

Ojciec hrabia Bertold, rezydujący najczęściej na zamku Andechs, zatroszczył się o los dzieci. Jadwigę wydał za Henryka "Brodatego", wielkiego księcia krakowskiego i księcia śląskiego, Otton, odziedziczył bawarskie włości rodu i tytuł księcia Meranii, a przez małżeństwo z bratanicą króla Filipa Hohenstaufa otrzymał palatynat burgundzki, dzisiejsze Franche Comte we Francji. Henryk został margrabią Istrii, Ekbert biskupem bamberskim, a Bertold arcybiskupem na Węgrzech, banem Chorwacji i wojewodą siedmiogrodzkim. Agnieszka władcę Francji Filipa II "Augusta", inna siostra nieznanego imienia księcia serbskiego, a Matylda została opatką benedyktynek w Kitzingen.

Urodziła się zapewne około (w) 1185 roku. Po aresztowaniu Andrzeja w 1203 roku została odesłana do Niemiec, jednak rychła śmierć króla Emeryka na jesień 1204 roku, umożliwiły jej powrót na Węgry, gdzie jej mąż objął regencję, a niebawem także i tron.

Niepopularna wśród węgierskich możnych z racji na faworyzowanie Niemców ze swojego otoczenia, została zamordowana 8 września 1213 roku podczas polowania w górach Pilis (na północ od Budapesztu), przez kilku węgierskich szlachciców, którzy byli zazdrośni o wpływy jej kuzynów na dworze królewskim. Ze względu na sytuację polityczną Andrzej nie odważył się ukarać morderców. Dopiero syn Gertrudy, Bela IV, po wstąpieniu na tron, pomścił śmierć matki. Jej ciało złożono w opactwie cysterskim w Pilisszentkereszt.

Była znana ze swojej urody. Poślubiła Andrzeja II, z którym miała pięcioro dzieci:

Marię (zmarła w 1237 roku),

Belę IV (zmarł w 1270 roku), król Węgier,

Elżbietę "Świętą" (zmarła w 1231 roku), żonę Ludwika, landgrafa Turyngii,

Kolomana (zmarł w 1241 roku), król Halicza,

Andrzeja (zmarł w 1234 roku).


Żródła:

"ARPADOWIE NA WĘGRZECH - (X-XIV W.)" - autor: Przemysław Jaworski


Gertruda z Meran w "Wikipedia"


"Małżeństwa królewskie - Piastowie" - Jerzy Besala


"Poczet królów i książąt polskich" - Marek Urbański