Władysław (László) III "Dziecko" Arpad (urodzony w 1199 roku, zmarł w Wiedniu, 7 maja 1205 roku) herb

Syn Emeryka Arpada, króla Wegier i Konstancji Guilhemid-Sunifred z Urgel Aragońskiej, regentki Węgier, córki Alfonsa II "Trubadura, Cnotliwego" Guilhemid-Sunifred z Urgel, króla Aragonii, hrabiego Barcelony, Cerdagny i Roussillon, Prowansji.

Król Węgier i Chorwacji od 30 listopada 1204 roku do 7 maja 1205 roku.

Z uwagi na pomijanie w numeracji królewskiej Władysława II, w źródłach występuje często jako Władysław II; zwany był Dziecięciem.

Na świat przyszedł w 1199 (1201?) roku. Z woli ojca 26 sierpnia 1204 roku został ukoronowany w bazylice Panny Marii w Székesfehérvár (Białogrodzie Stołecznym). Po śmierci króla Emeryka jesienią 1204 roku wstąpił na węgierski tron. Z uwagi na dziecięcy wiek Władysława rządy na Węgrzech sprawował zgodnie z wolą Emeryka jego brat Andrzej - stryj chłopca, który praktycznie uwięził małego króla i jego matkę. Wczesną wiosną 1205 roku królowej Konstancji udało się zbiec wraz z Władysławem do Wiednia, na dwór księcia austriackiego Luitpolda (Leopolda) VI "Sławnego".

Zmarł 7 maja 1205 roku na zamku w Wieniu, skąd jego ciało przewieziono na Węgry i złożono w królewskiej nekropolii w podziemiach bazyliki Panny Marii w Székesfehérvár.

Tron węgierski objął jego stryj Andrzej, książę Kroacji i Dalmacji.


Żródła:

"ARPADOWIE NA WĘGRZECH - (X-XIV W.)" - autor: Przemysław Jaworski