Frank Bayard OT (urodzony w Püttlingen, Zagłębiu Saary, 11 października 1971 roku)

Prezbiter od 22 lipca 2006 roku, wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego i opat zakonu krzyżackiego od 22 sierpnia 2018 roku.

Niemiecki duchowny rzymskokatolicki, z zawodu menedżer, 66. wielki mistrz i opat zakonu krzyżackiego od 2018 roku.

Urodził się w mały mieście na zachodzie Niemiec, blisko francuskiej granicy - w Püttlingen, Zagłębiu Saary. Ojciec był górnikiem, a mama gospodynią domową. W latach 90-tych XX wieku znalazł swoją drogę do wiary i zaczął regularnie uczestniczyć we mszach świętej.

Po maturze w 1991 roku pracował parę lat w "Deutsche Bank" i równolegle ukończył w Szwarcwaldzie studia ekonomiki przedsiębiorstwa. Później kształcił się w zakresie zarządzania i gospodarki europejskiej na prywatnej uczelni Wissenschaftliche Hochschule Lahr w Konstancji (obecnie Allensbach Hochschule), gdzie zdobył tytuł MBA (Master of Business Administration) - studia podyplomowe.

Pierwotnie chciał zostać benedyktynem i zamieszkał nawet tydzień w klasztorze Tholey. Spotkał się jednak z kolegą ze szkoły podstawowej, Ojca Georga Fischera OT, który zaprosił go do konwentu we Frankfurcie. Tam spędziłem weekend i poczuł się dobrze. Wstępił tam w 2000 roku do nowicjatu. Na studia został wysłany do Innsbrucku, do Międzynarodowego Kolegium Jezuickiego "Canisianum", w którym odbywają się tradycyjne miejsce studiów kleryków Zakonu Krzyżackiego. Atmosfera międzynarodowego domu ze współbraćmi z różnych części świata, różne mentalności i języki poszerzała własne horyzonty. Tam ukończyłem teologię oraz pierwszą część historii (dokończonej później w Wiedniu).

Podczas studiów zaproponowana mu przejęcie kierownictwa Centralnego Archiwum Zakonu w Wiedniu, jako następca Ojca Dr. Bernharda Demela, co nastąpiło w 2008 roku.

Śluby wieczyste złożył 19 września 2004 roku, zaś święcenia kapłańskie otrzymał 22 lipca 2006 roku z rąk kardynała Friedricha Wettera, arcybiskupa Monachium i Fryzyngi. W latach 2001-2008 studiował filozofię, teologię, historię i zarządzanie ochroną zdrowia na uczelniach w Wiedniu i Innsbrucku. W 2006 roku wybrano go radcą generalnym niemieckiej prowincji zakonu, zaś od maja 2008 roku do sierpnia 2018 roku był generalnym ekonomem krzyżaków. W 2015 roku został zastępcą proboszcza w kościele w Gumpoldskirchen (Austria).

Wyboru dokonała obradująca w Wiedniu kapituła generalna Zakonu. 22 sierpnia 2018 roku został wybrany 66. wielkim mistrzem i opatem zakonu krzyżackiego w miejsce Bruno Plattera. Kadencja nowego wielkiego mistrza potrwa sześć lat. Na tym stanowisku został konsekrowany 17 listopada tego samego roku w Wiedniu przez kardynała Christopha Schönborna. Jako swą dewizę przyjął "Noli timere - meus es tu" ("Nie bój się - jesteś mój").

Od 1809 roku dom generalny "Ordo Teutonicus" ma swoją siedzibę w centrum Wiednia, przy sąsiadującym z katedrą św. Szczepana kościele św. Elżbiety. Krzyżacy są jedną z nielicznych instytucji kościelnych, której najwyższe władze nie mają swojej siedziby w Rzymie.

Obecnie Zakon Niemiecki działa w sześciu krajach: w Austrii, Niemczech, we Włoszech, w Słowenii oraz od niedawna w Czechach i Słowacji. Liczy ponad 1000 osób, w tym około stu księży, około 200 sióstr i 700 tzw. familiantów - świeckich, którzy na ręce wielkiego mistrza składają przysięgę wierności ideałom Zakonu. Dzieli się na pięć prowincji: austriacką, niemiecką, włoską (Południowego Tyrolu), czesko-słowacką i słoweńską. Oficjalnym strojem zakonników jest czarna sutanna z pasem oraz biały wełniany płaszcz z czarnym krzyżem na ramieniu.


Żródła:

Frank Bayard w "Wikipedia"


Hartmann von Heldrungen - 11. wielki mistrz w "Zakon Krzyżacki - Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie"


46-letni Frank Bayard nowym wielkim mistrzem Zakonu Krzyżackiego w "DEON.PL"

01-03-2020