Georg Hundt von Weckheim (urodzony w Wenkheim 1520 roku, zmarł w Mergentheim 17 marca 1572 roku)

Administrator urzędu wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego od 18 lutego 1566 roku do 17 marca 1572 roku.

Pochodził z rycerstwa Frankonii. Do zakonu krzyżackiego wstąpił w roku 1544. Początkowo pełnił służbę w Heilbronn, w roku 1553 wybrano go komturem Weißenburga. Od 1558 roku był komturem we Frankfurcie. Przed uzyskaniem godności administratora urzędu wielkiego mistrza krótko pełnił rolę komtura krajowym baliwatu frankońskiego. Jako zwierzchnik zakonu stał się uległym sługą cesarza Maksymiliana II. Pełnił różne funkcje na służbie Habsburgów.

W 1567 roku wyekspediował oddział kawalerii, który wziął udział w wojnie habsbursko-tureckiej. W 1570 roku brał udział w misji dyplomatycznej do Hiszpanii podczas, której eskortował arcyksiężną Annę, przyszłą żonę króla Filipa II Habsburga. Von Weckheim usilnie starał się odzyskać kontrolę nad Prusami po śmierci Albrechta Hohenzollerna. Nie uzyskał jednak nic prócz cesarskiego nadania praw do lenna.

W sprawach wewnętrznych zakonu starał się wzmocnić dyscyplinę i usunąć z bractwa propagatorów reformacji. Dużo uwagi poświęcił również rozbudowie zamku w Mergentheim, któremu nadał cechy reprezentacyjnej rezydencji godnej siedziby wielkiego mistrza.

Georg Hundt von Weckheim zmarł i został pochowany w Mergentheim.


Żródła:

Georg Hundt von Weckheim w "Wikipedii"