Maria Anna Eleonora Wilhelmina Józefa Habsburg (urodzona w Wiedniu 18 września 1718 roku, zmarła w Brukseli 16 grudnia 1744 roku) herb

Córka Karola VI Habsburga, cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego, króla Czech i Węgier, arcyksięcia Austrii, Styrii, Krainy i Elżbiety Krystyny Welf von Braunschweig-Wolfenbüttel, córki Ludwika Rudolfa Welfa księcia brunszwickiego na Lüneburgu .

Namiestniczka Niderlandów Austriackich od 8 stycznia (nominalnie od 26 sierpnia 1741 roku) do 16 grudnia 1744 roku.

7 stycznia 1744 roku poślubiła w kościele Augustynów i 8 stycznia 1744 roku (patent), w Wiedniu Karola III Aleksandra Habsburg-Baudemont-Vaudémont-Lotaryński (Karl Alexander Emanuel von Lothringen) (urodzony w Lunéville, Księstwo Lotaryngii 12 grudnia 1712 roku, zmarł w Tervueren, Księstwo Brabantu 4 lipca 1780 roku) feldmarszałka austriackiego, namiestnika Niderlandów Austriackich, wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego.

Maria Anna oraz jej siostra Maria Teresa, były jedynymi dziećmi cesarza Karola VI i jego żony Elżbiety Krystyny Brunswick-Wolfenbüttel. Siostry wychowywały się w wiedeńskim Kaiserhof.

26 sierpnia 1741 roku zmarła Eliżbieta Maria Austriacka arcyksiężna-namiestniczka Niderlandów Austriackich. Jej następczynią została Maria Anna na mocy patentu Marii Teresy królowej Czech, Węgier i dziedziczki habsburskich posiadłości. Do czasu przybycia arcyksiężnej Marii Anny do Brukseli, urząd objął August Friedrich hrabia von Harrach-Rohrau jako gubernator generalny Niderlandów Austriackich.

W 1725 roku negocjacje z królową Hiszpanii, Elżbietą Farnese i cesarza Karola VI, na mocy których Maria Anna miała poślubić infanta Filipa Bourbon, księcia Parmy. Małżeństwo miało załagodzić napiete stosunki Hiszpanii i Austrii. Negocjacje podpisano 30 kwietnia 1725 roku, gwarantujący sankcji pragmatyczną Habsburgów pozwalający Marii Teresie objęcie praw do ziem habsburskich i w przyszłości objęcia tronów jako najstarsza córka. W 1713 roku Maria Teresa po raz pierwszy została uznana jako nastepczyni. Na podstawie postanowień traktatu, Austria zrzekła się wszelkich roszczeń do hiszpańskiego tronu. Ustalono również, że Austria wesprze Hiszpanię w inwazji na Gibraltar.

Wojna brytyjsko-hiszpańska zatrzymała ambicje królowej Elżbiety i wraz z podpisaniem traktatu w Sewilli 9 listopada 1729 roku, rozwiały plany matrymonialne i sojusz austriacko-hiszpański.

Arcyksiężniczka zakochała się w Karolu Lotaryńskim, młodszym bracie męża Marii Teresy, Franciszka I Lotaryńskiego. Maria Anna musiała jednak poczekać z małżeństwem, ponieważ jej ojciec oczekiwał lepszej partii dla swojej córki. Ślub odbył się dopiero po śmierci cesarza. Cesarzowa Maria Teresa wyraziła zgodę na ślub siostry. Uroczystość odbyła się 7 stycznia 1744 roku w kościele Augustynów, w Wiedniu.

Gdy Karol Lotaryński udał się ponownie na wojnę do Prus, będąca w ciąży Maria Anna została w Brukseli. Matka i dziecko zmarli 16 grudnia 1744 roku. Obydwoje zostali pochowani w królewskiej krypcie w Wiedniu. Mąż Marii Anny nigdy się ponownie nie ożenił.


Żródła:

Maria Anna Austriaczka w "Wikipedii"


Archduchess Maria Anna of Austria (governor) w "Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


Mária Anna osztrák főhercegnő (1718-1744) w "Wikipedii" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk