Benedykt XV

Pierre Tifane (zmarł około 1470 roku)

Antypapieża w Awinionie od 1437 roku do 1470 roku. Kardynał de Tibériade. Większość historyków uważa Pierre Tifane jest osobą fikcyjną.

Jean Raspail w powieści - "Pierścień Rybaka" - i Gerard Bavoux - "Bringer of light" (Światło-nosiciel) opisują antypapieży i podają różne tezy opowiedające fikcyję. Podobno francuscy kardynałowie w tajemnicy nominowali dwóch po sobie panujących papieży. Najpierw po śmierci Benedykta XIV, powołali antypapieża Benedykt XV, Pierre Tifane, został uznany za papieża w Awinionie w latach 1437-1470. Jego następca, antypapież Benedykt XVI, Jean Langlade, panował w latach 1470-1499. Książki te opierają się na twierdzeniu, że Jean Carrier, drugi antypapież Benedykt XIV, nominowany kardynałów, którzy mieli kontynuować linię antypapieży i wielką schizmę.

W 1430 roku, w grocie w pobliżu rzeki Viaur, zmarł Garnier - Benedykt XIV, przy którym pozostali już tylko 2 kardynałowie i 1 biskup. Dwuosobowe konklawe wybrało papieżem Carriera, który przybrał imię Benedykta XIV (nie wiadomo dlaczego nie XV, skoro nie kwestionował ważności Garniera). W trakcie dalszego pościgu zginęli kardynał Farald i biskup Michel. Carrier, który wymknął się z obławy, mianował jeszcze pięciu kardynałów: Piotra Trahiniera z siedzibą tytularną w Betlejem, Piotra Tifane z Tyberiady i 3 innych, których nazwisk są nieznane: Bernarda z Hebronu, Jakuba z Cezarei i Jana z Gibelet. Zagadkową szustą postacią jest Falkirk, kardynał Iony ze Szkocji, z którą komunikacja była raczej niemożliwa.

Carrier został schwytany w 1435 albo w 1436 roku i osadzony w lochu zamku Foix, lecz nierozpoznany, zdołał raz jeszcze uciec. Zginął zapewne w Boże Narodzenie 1437 roku, w trakcie pościgu w okolicy Rodez. Jego pięciu kardynałów wybrało w pobliżu Rodez Tifanego, który przybrał imię Benedykta XV, który jednak zmarł w 1470 roku z wyczerpania, na poboczu drogi w Aubrac. Jan Trahinier, został oskarżony o herezję razem z całą rodziną i spalony na stosie w Rodez 25 maja 1467 roku.

Nie ma pewności co do daty śmierci około 1470 roku.


Żródła:

"Leksykon papieży" - Rudolf Fischer-Wollpert, przekład: Bernard Białecki.


Wielka Schizma Zachodnia - Jacek Bartyzel "Organizacja Monarchistów Polskich" - prof. dr hab. Jacek Bartyzel


antypapież w "Wikipedia" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


antypapież tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83 z późn. zmianami)

Bogdan Pietrzyk