Lando (Landon) (urodzony około 865 roku, zmarł w Rzymie, w marcu 914 roku) herb

Syn Taino, longobarydzkiego hrabiego.

Papież, Biskup Rzymu, Wikariusz Jezusa Chrystusa, Następca i Książe Apostolski, Najwyższy Biskup Kościoła, Patriarcha Świata od lipca 913 roku do marca 914 roku.

Papież Londyn był całkowicie uzależniony od arysto­kracji rzymskiej, której przewodziła rodzina hrabiów Tusculum.

Był synem zamożnego hrabiego longobardz­kiego i pochodził z Sabiny. Papieżem został dzięki poparciu senatrix Teodory, wpływowej małżonki Teofilakta, który sprawował wówczas wszechwładną kontrolę nad Wiecznym Miastem.

Teodora przyczyniła się do wyboru dwóch kolejnych papieży - Anastazego III (w latach 911-913) i Landona. Żaden z nich nie uchodził za wzór cnoty, a Landon, jak opowiadano, "pomazany nauczyciel, spędził większą część swego życia wśród lubieżnych kobiet i w końcu pochłonęła go żądza, gdy zasiadał na Piotrowym tronie przez siedem miesięcy". Miał syna bękarta o imieniu Jan, w którym zakochała się kilka lat wcześniej Teodora, matka Marozji. Wykorzystała swe wpływy u Sergiusza, który w owym czasie był papieżem, by uczynić Jana biskupem Bolonii, a następnie arcybiskupem Rawenny. Teodora źle znosiła jednak rozłąkę ze swym wybrankiem i po śmierci Landona doprowadziła do tego, że Jan został następcą swego ojca w Pałacu Laterańskim, gdzie ona z kolei mogła "towarzyszyć mu nocami". Urząd papieski sprawował jako Jan X (w latach 914-928).

O jego pontyfikacie zachowała się jedynie wzmianka, że udzielił błogosławieństwa katedrze sabińskiej S. Salvatore w Fornovo.

Zmarł w Rzymie, a pochowany został w Bazyli­ce św. Piotra.


Żródła:

"Poczet papieży" - Michał Gryczyński

"Poczet papieży" - Jan Wierusz Kowalski.


"Życie seksualne papieży" - Nigel Cawthorne


Lando I w "Geneall" tłumaczenie: Bogdan Pietrzyk


USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83 z późn. zmianami)

Bogdan Pietrzyk