Ursyn (Ursycynus) (zmarł około 385 roku)

Antypapież Rzymu od 1 października 366 roku do listopada 367 roku.

Po śmierci Liberiusza 24 sierpnia 366 roku papieżem wybrano jego diakona, Ursyna. Nie było to po myśli Damazego, syna kapłana pracującego zarówno dla Liberiusza, jak i Feliksa. Jako człowiek niezwykle ambitny nie zamierzał przejść nad tym wyborem do porządku dziennego. Wynajął zbirów i przypuścił szturm na Bazylikę Juliańską. Masakra zwolenników Ursyna trwała trzy dni. Pierwszego października 366 roku ludzie Damazego zdobyli z kolei Bazylikę Laterańską i w końcu syn kapłana został wyświęcony na papieża Damazego I w latach 366-384.

Wkrótce po zakończeniu krwawych walk pomiędzy zwolennikami Damazego i Ursyna do akcji wkroczył prefekt Rzymu, poganin Pretekstat, który wypędził z miasta Ursyna wraz z jego zwolennikami. Nawet i to posunięcie nie zakończyło zmagań. Grupa zwolenników Ursyna zaszyła się w Bazylice Liberiańskiej. Wtedy poplecznicy Damazego zaatakowali ich i dokonali rzezi 137 popleczników Ursyna. Pociągnęło to za sobą dalekosięSne konsekwencje, bowiem przez resztę życia Damazy potrzebował ochrony przed pozostałymi przy życiu zwolennikami Ursyna.

Pogański historyk z owego okresu, Ammian Marcelin, nie był zaskoczony metodami, do jakich uciekano się w walce o papieski tron.

Nic dziwnego, Se dla wspaniałej nagrody, jaką było biskupstwo Rzymu, mężczyźni gotowi są walczyć z największym zapałem i uporem. By się wzbogacić przez szczodre datki największych kobiet w mieście; by być wożonym podczas uroczystych procesji we wspaniale ozdobionym cesarskim powozie; by zasiadać przy stole zastawionym samymi przysmakami, w stopniu wspanialszym od cesarskiego - takie czekały nagrody dla tych, którzy dzięki swej ambicji osiągnęli sukces.

Wybrany przez ariańską część rzymskiego kleru i gminy chrześcijańskiej przeciw Damazemu. Otrzymał sakrę biskupią z rąk biskupa z Tibur (obecnie Tivoli koło Rzymu) przed wyświęceniem, a według innych - po wyświęceniu Damazego. Wypędzony siłą z Rzymu powrócił po roku. Prawdopodobnie przyczynił się do oskarżenia Damazego o niemoralność i cudzołóstwo. Papież oczyścił się jednak z zarzutów przed sądem państwowym, któremu wówczas jeszcze podlegał, jak każdy inny obywatel rzymski. Ursyna powtórnie wygnano z miasta.

Po śmierci Damazego Ursyn próbował ponownie zostać papieżem, ale jego kandydatura nie znalazła poparcia, po czym na to stanowisko wybrano jednogłośnie Syrycjusza (w latach 384-399).


Żródła:

"Poczet papieży" - Michał Gryczyński

"Poczet papieży" - Jan Wierusz Kowalski


Żródła:

"Życie seksualne papieży" - Nigel Cawthorne


USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 Nr 24 poz. 83 z późn. zmianami)

Bogdan Pietrzyk