regenci i wicekrólowie Królestwa Neapolu

Dynastia Hauteville 1137-94

Tankred de Hauteville król Neapolu od 1189 rokiem do 1194 roku

Roger III de Hauteville koregent Neapolu od 1192 roku do 24 grudnia 1193 roku

Hohenstaufowie (Staufowie) 1194-1266

Henryk Hohenstaufen król Neapolu od 1194 roku do 1197 roku

Konstancja de Hauteville królowa Neapolu od 1194 roku do 1198 roku, regentka Neapolu od 28 wrze¶nia 1197 roku do 27 wrze¶nia 1198 roku

Markward z Annweiler regent Neapolu od 27 wrze¶nia 1198 roku do 1202 roku

William of Capparone regent Neapolu od 1202 roku do 1206 roku

Walter of Palearia regent Neapolu od 1206 roku do 1210 roku

Konradyn Hohenstaufen król Neapolu 1254 roku do 1258 roku

Manfred Hohenstaufen regent Neapolu od 21 maja 1254 roku do 1258 roku, król Neapolu od 1258 roku do 1266 roku

Dynastia Andegawenów 1266-1422

Karol I Robertyng-Capet-d'Anjou król Neapolu od 1266 roku do 1285 roku

Karol "Kulawy" Robertyng-Capet-d'Anjou kapitan i wikariusz generalny Królestwa Neapolu od 25 lutego 1271 roku do 1271 roku, od marca do czerwca 1272 roku, od 3 marca 1276 roku do marca 1277 roku i od 12 stycznia 1283 do 1283 roku, regent Neapolu od 1284 roku do 7 stycznia 1285 roku

Karol II "Kulawy" Robertyng-Capet-d'Anjou król Neapolu od 1285 roku do 1309 roku

Karol "Martell" Robertyng-Capet-d'Anjou regent Neapolu od 7 stycznia 1285 roku do pa¼dziernika 1288 roku

Robert Robertyng-Capet-d"Artois regent Neapolu od 7 stycznia 1285 roku do 1289 roku

Robert I "M±dry" Robertyng-Capet-d'Anjou król Neapolu od 1309 roku do 1343 roku

Karol Robertyng-Capet-d'Anjou wikariusz generalny Neapolu od 8 czerwca 1309 roku do 1318 roku, wicekról Neapolu od 1318 roku do 9 listopada 1328 roku

Joanna I Robertyng-Capet-d'Anjou królowa Neapolu od 1343 do 1347 roku, tytularna królowa Neapolu od 1347 roku do 1382 roku

Karol Robertyng-Capet-d'Anjou-Durazzo gubernator Neapolu 15 stycznia do 23 stycznia 1348 roku

Francesco I del Balzo (de Baux) gubernator Neapolu od 17 wrze¶nia 1350 roku do 1382 roku

Karol III "Ma³y" Robertyng-Capet-d'Anjou król Neapolu od 1382 roku do 1386 roku

Ma³gorzata Robertyng-Capet-d'Anjou-di Durazzo regentka Neapolu od 24 lutego 1386 roku do 13 czerwca 1387 roku

Ludwik I Robertyng-Capet-d'Anjou tytularny król Neapolu od 1382 roku do 1384 roku

Maria de Châtillon-sur Marne-Blois Bretoñska regentka Nepolu od 22 wrzesnia 1384 roku do 1 listopada 1389 roku

Ludwik II Robertyng-Capet-d'Anjou tytularny król Neapolu od 1384 roku do 1417 roku

W³adys³aw I Robertyng-Capet-d'Anjou król Neapolu od 1386 roku do 1414 roku

Maria de Lusignan regentka Neapolu od 1403 roku do 4 wrze¶nia 1404 roku

Jolanta Aragoñska tytularna królowa Neapolu 1400 roku do 1443 roku

Joanna II Robertyng-Capet-d' Anjou królowa Neapolu od 1414 roku do 1435 roku

Jakub II Robertyng-Capet-Bourbon-Le Marche król Neapolu od 1415 roku do 1419 roku

Ludwik III Robertyng-Capet-d' Anjou tytularny król Neapolu od 1417 roku do 1434 roku

Giovanni I Ventimiglia wicekról Neapolu od 1430 roku do 1432 roku

René I "Dobry" Robertyng-Capet-d'Anjou król Neapolu od 1434 roku do 1442 roku, tytularny król Neapolu od 1442 roku 1480 roku

Izabela z Châtenois regentka Neapolu od sierpnia 1435 roku do 1438 roku

Arano Cybo wicekról Neapolu od 19 pa¼dziernika 1440 roku do 9 maja 1443 roku

Dynastia Trastámara 1442-1516

Alfons I "Wielki" d'Aragón król Neapolu od 1435 roku do 1458 roku

Giovanni I Ventimiglia regent Królestwa Neapolu i gubernator generalny od 1435 roku do 1438 roku

Ferdynand I d'Aragón król Neapolu od 1458 roku do 1494 roku

René II Lotaryñski tytularny król Neapolu od 1483 roku do 1508 roku

Alfons II d'Aragón król Neapolu od 1494 roku do abdykacji w 1495 roku

Joanna III d'Aragón namiestniczka (Lieutenant General) Neapolu od 1494 roku do 1496 roku

Karol Robertyng-Capet-d'Valois Francuski król Neapolu od 1495 roku do 1496 roku

Ferdynand II d'Aragón król Neapolu w 1495 roku i od 1495 roku do 1496 roku

Gilbert Robertyng-Capet-de la Marche-Bourbon wicekról Neapolu od 4 maja 1495 roku do 5 pa¿dziernika 1496 roku

Fryderyk II d'Aragón król Neapolu od 1496 roku do 1501 roku

Ludwik I Robertyng-Capet-d'Valois-Orléans Francuski król Neapolu od 1501 roku do 1503 roku

Luis d'Armagnac-Nemours wicekról Neapolu od 1501 roku do 28 kwietnia 1503 roku

Gabriel d'Albret wicekról Neapolu w 1503 roku

Louis del Vasto wicekról Neapolu od listopada 1503 roku do 27 stycznia 1504 roku

Ferdynand III "Katolicki" d'Aragón król Neapolu od 1504 roku do 1516 roku

Gonzalo Fernandez de Cordoba wicekról Neapolu od 14 marca 1503 roku do 11 marca 1507 roku

Joanna III d'Aragón regentka Neapolu od 1505 roku do 1508 roku

Joanna IV d'Aragón zastêpca króla w Neapolu od lipca 1507 roku do listopada 1507 roku

Juan de Aragóna wicekról Neapolu od listopada 1507 roku do 8 pa¼dziernika 1509 roku

Antonio de Guevara wicekról Neapolu od 8 pa¼dziernika do 23 pa¼dziernika 1509 roku

Ramón III Folc de Cardona y Requeséns wicekról Neapolu od 24 pa¼dziernika 1509 roku 1511 roku

Francisco de Remolins wicekról Neapolu od 1511 roku do 3 maja 1512 roku i od 27 maja 1512 roku do 23 lutego 1513 roku

Ramón III Folc de Cardona y Requeséns wicekról Neapolu od 23 lutego 1513 roku do lutego 1518 roku

Bernardo Villamarino wicekról Neapolu od 5 lutego 1518 roku do 13 listopada 1519 roku

Ramón III Folc de Cardona y Requeséns wicekról Neapolu od listopada 1519 roku do 10 marca 1522 roku

Dynastia Habsburgów 1516-1700

Karol IV Habsburg król Neapolu od 1516 roku 1556 roku

Carlo de Lannoy wicekról Neapolu od 16 lipca 1522 roku do 20 pa¼dziernika 1523 roku

Andrea Carafa wicekról Neapolu od 20 pa¼dziernika 1523 roku do czerwca 1526 roku

Carlo de Lannoy wicekról Neapolu od czerwca 1526 roku do 23 wrze¶nia 1527 roku

Ludovico Montalto wicekról Neapolu od 1526 roku do wrze¶nia 1527 roku

Hugo de Moncada (Ugo di Moncada) wicekról Neapolu od wrze¶nia 1527 roku do 28 kwietnia 1528 roku

Filibert de Châlon wicekról Neapolu 1528 roku do 3 sierpnia 1530 roku

Pompeo Colonna wicekról Neapolu od 3 sierpnia 1530 roku do 28 czerwca 1532 roku

Pedro Álvarez de Toledo wicekról Neapolu od 7 wrze¶nia 1532 roku do 22 lutego 1553 roku

Luis de Toledo lieutenant-general Królestwa Neapolu od 22 lutego 1553 roku do 3 czerwca 1553 roku

Pedro Pecheco de Ladrón de Guevara wicekról Neapolu od 3 czerwca 1553 roku do 23 marca 1555 roku

Filip I Habsburg regent Neapolu od 1542 roku do 1555 roku, król Neapolu od 1556 roku do 1598 roku

Pedro Luis Galceran de Borja y Castro-Pinós wicekról Neapolu

Bernardino de Mendoza y de Pacheco wicekról Neapolu od 23 marca 1555 roku do lutego 1556 roku

Fernando III Álvarez de Toledo y Pimental wicekról Neapolu od lutego do wrze¶nia 1556 roku

Fadrique II Álvarez de Toledo y Enríquez de Guzmán wicekról Neapolu od wrze¶nia do grudnia 1556 roku

Fernando III Álvarez de Toledo y Pimental wicekról Neapolu od grudnia 1556 roku do 5 czerwca 1558 roku

Fadrique II Álvarez de Toledo y Enríquez de Guzmán zastêpca wicekróla Neapolu od 1557 roku do 1558 roku

Juan II Fernández Manrique de Lara wicekról Neapolu od 6 lipca do 14 pa¼dziernika 1558 roku

Bartolome de la Cueva d'Alburquerque y Toledo wicekról Neapolu od 21 pa¼dziernika 1558 roku do czerwca 1559 roku

Pedro Afán de Ribera (Perafán de Ribera) wicekról Neapolu od 12 czerwca 1559 roku do 2 kwietnia 1571 roku

Antonio Perrenot de Granvale wicekról Neapolu od 19 kwietnia 1571 roku do 18 lipca 1575 roku

Íñigo López de Hurtado de Mendoza wicekról Neapolu od 10 lipca 1575 roku do 8 listopada 1579 roku

Juan de Zúniga y Requesens wicekról Neapolu od 11 listopada 1579 roku do 11 listopada 1582 roku

Pedro Téllez-Girón de la Cueva y Toledo Velasco wicekról i kapitan generalny Neapolu od 1582 roku do 1586 roku

Alfonso di Gesualto protektor Królestwa Neapolu od 1585 roku do 1598 roku

Juan López de Zúniga y Avellaneda y Bazán wicekrol Neapolu od 1586 roku do 11 listopada 1595 roku

Enrique de Guzmán y Ribera wicekról Neapolu od 27 listopada 1595 roku do 19 lutego 1599 roku

Filip II Habsburg król Neapolu od 1598 roku do 1621 roku

Fernando Ruiz II de Castro Andrade y Portugal wicekról Neapolu od lipca 1599 roku do 19 pa¼dziernika 1601 roku

Francisco Ruiz de Castro y de Sandoval de Rojas wicekról Neapolu od 20 pa¼dziernika 1601 roku do 5 kwietnia 1603 roku

Juan Alonso Pimentel y Herrera wicekról Neapolu od 6 kwietnia 1603 roku do 11 lutego 1610 roku

Pedro II Fernandez de Castro y Portugal wicekról Neapolu od lipca 1610 roku do 8 lipca 1616 roku

Pedro Téllez-Girón y Fernandez de Velasco wicekról Neapolu od 21 sierpnia 1616 roku do 14 grudnia 1620 roku

Filip III Habsburg król Neapolu od 1621 roku do 1665 roku

Gaspar de Borja (Borgia) y de Velasco wicekról Neapolu od 6 czerwca do 14 grudnia 1620 roku

Antonio Zapata y Cisneros wicekról Neapolu od 14 grudnia 1620 roku do 14 grudnia 1622 roku

Antonio Álvarez de Toledo y Beaumont de Navarra wicekról Neapolu od 14 grudnia 1622 roku do 16 kwietnia 1629 roku

Fernando Afán de Ribera y Enríquez wicekról Neapolu od 17 kwietnia 1629 roku do 13 maja 1631 roku

Manuel de Acevedo y Zúñga wicekról Neapolu od 14 maja 1631 roku do 12 listopada 1637 roku

Ramiro Núñez de Guzmán wicekról Neapolu od 13 listopada 1637 roku do 6 marca 1644 roku

Juan Alfonso Enríquez de Cabrera y Colonna wicekról Neapolu od 14 maja 1644 roku do 11 lutego 1646 roku

Rodrigo Ponce de León wicekról Neapolu od 11 lutego 1646 roku do 26 stycznia 1648 roku

Juan José d'Austria wicekról Neapolu od 26 stycznia 1647 roku do 1 marca 1648 roku

Íñigo Vélez de Guevara wicekról Neapolu od 2 marca 1648 roku do 10 listopada 1653 roku

García de Haro y Haro-Sotomayor y Guzmán wicekról Neapolu od 10 listopada 1653 roku do 29 grudnia 1658 roku

Gaspar de Bracamonte y Guzmán Pacheco de Mendoza wicekról Neapolu od 11 lutego 1659 roku do 9 pa¼dziernika 1664 roku

Paskal de Aragóna-Córdoba-Cardona y Fernández de Córdoba wicekról Neapolu od 8 wrze¶nia 1664 roku do 8 kwietnia 1666 roku

Maria Anna Habsbur¿anka regentka Neapolu od 17 wrze¶nia 1665 roku do 6 listopada 1675 roku

Karol V "Szalony" Habsburg król Neapolu od 1665 roku do 1700 roku

Pedro Antonio Ramón Folch de Cardona wicekról Neapolu od 8 kwietnia 1666 roku do 2 stycznia 1671 roku

Heraklion Socorrió kapitan generalny Neapolu w 1670 roku, tymczasowy wicekról Neapolu w 1671 roku

Fadrigue III Lorenzo Álvarez de Toledo wicekról Neapolu od 2 stycznia 1671 roku do 14 lutego 1672 roku

António II Dávila Álvarez y Toledo Osorio Beaumont wicekról Neapolu od 14 lutego 1672 roku do 9 wrze¶nia 1675 roku

Fernando Joaquín Fajardo de Zúniga wicekról Neapolu od 9 wrze¶nia 1675 roku do 9 stycznia 1683 roku

Gaspar Méndez de Haro y Guzmán wicekról Neapolu od 16 stycznia 1683 roku do 31 stycznia 1687 roku

Lorenzo Onofrio I Colonna regent Neapolu w 1689 roku

Francisco IV Diego de Bazán y Benavides wicekról Neapolu od 31 stycznia 1687 roku do 5 lutego 1695 roku

Luis Francisco III de Béarn y de la Cerda de Aragón Portocarrero wicekról Neapolu od 27 marca 1696 roku do 1700 roku

Dynastia Burbonów 1700-1707

Filip IV Hiszpañski król Neapolu od 1700 roku do 1707 rokuz

Luis Francisco III de Béarn y de la Cerda de Aragón Portocarrero wicekról Neapolu od 1700 roku do 28 lutego 1702 roku

Juan Manuel Fernández Lopez Pacheco Cabrera y Zúniga wicekról Neapolu od 15 lutego 1702 roku do 6 lipca 1707 roku

Dynastia Habsburgów 1707-34

Józef I król Neapolu od 1707 roku do 1711 roku

Georg Adam von Martinitz wicekról Neapolu od 7 lipca 1707 roku do 31 pa¼dziernika 1707 roku

Wirich Philipp Lorenz von Dhaun wicekról Neapolu od 1 listopada 1707 roku do 30 czerwca 1708 roku

Vinzenzo Grimani wicekról Neapolu od 1 lipca 1708 roku do 26 wrze¶nia 1710 roku

Carlo Borromée d'Arona wicekról Neapolu od 27 wrze¶nia 1710 roku do 20 maja 1713 roku

Karol VII Hiszpañski król Neapolu od 1711 roku do 1734 roku

Wirich Philipp Lorenz hrabia von Dhaun wicekról Neapolu od 20 maja 1713 roku do 4 lipca 1719 roku

Johann Wenzel hrabia von Gallas wicekról Neapolu od 4 lipca do 25 lipca 1719 roku

Wolfgang Hannibal von Schrattenbach, wicekról Neapolu od 25 lipca 1719 roku do 1721 roku

Marcantonio II Borghese wicekról Neapolu od 1721 roku do 1722 roku

Mihály Frigyes von Althann (Altheim), wicekról Neapolu od 19 maja 1722 roku do 31 lipca 1728 roku

Francisco Joaquín Fernández de Portocarrero y Mendoza wicekról Neapolu od 1 sierpnia do 9 grudnia 1728 roku

Alojzy Tomasz Rajmund von Harrach wicekról Neapolu od 9 grudnia 1728 roku do 12 lipca 1733 roku

Giulio Borromoe Visconti Arese wicekról Neapolu od 12 lipca 1733 roku do 31 lipca 1734 roku

Dynastia Burbonów 1734-1799

Karol IV Parmeñski król Neapolu od 1734 roku do 1759 roku

José Carrillo de Albornoz y Montiel regent Neapolu od 2 czerwca 1734 roku do 1738 roku

José Joaquín de Montealegre y Andrade regent Neapolu od 2 czerwca 1734 roku do 1738 roku

Ferdynand IV król Neapolu od 1759 roku do 1799 roku

Maria Karolina Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryñska de facto królowa Neapolu od 1759 roku do 1799 roku

Bernardo markiz Tanucci regent Neapolu od 6 pa¼dziernika 1759 roku do 12 stycznia 1767 roku

Domenico Cattaneo della Volta regent Neapolu od 6 pa¼dziernika 1759 roku do 12 stycznia 1767 roku

Francesco Pignatelli wicegubernator Neapolu od 21 grudnia 1798 roku do 17 stycznia 1799 roku

Republika Parthenopean 23 stycznia - 13 czerwca 1799

Guillaume Charles de Faipoult francuski komisarz Neapolu od 7 stycznia do 6 lutego 1799 roku

André Joseph Abrial francuski komisarz Neapolu od 19 lutego 1799 roku do 1799 roku

Józef Bonaparte gubernator Neapolu od 27 grudnia 1805 roku do 30 marca 1806 roku

Fabrizio Ruffo wicegubernator Neapolu od 25 stycznia 1799 roku do 22 maja 1815 roku (od 31 lipca 1799 roku gubernator)

Dynastia Burbonów 1799-1806

Ferdynand IV król Neapolu od 1799 roku do 1806 roku

Maria Karolina Habsburg-Baudemont-Vaudemont-Lotaryñska de facto królowa Neapolu od 1799 roku do 1814 roku

Dynastia Buonaparte 1806-08

Józef II król Neapolu 1806 roku do 1808 roku

Jean-Baptiste Jourdan francuski gubernator Neapolu od 17 marac 1806 roku do 8 czerwca 1808 roku

Dominik Catherine hrabia Pérignon francuski gubernator Neapolu od 23 lipca 1808 roku do 27 marca 1813 roku

Dynastia Murat 1808-1815

Joachim Napoleon król Neapolu od 1808 roku do 1815 roku

Antonio Cristoforo Saliceti regent Neapolu od 8 lipca do 1 sierpnia 1808 roku

Michelangelo Cianciulli regent Neapolu od 8 lipca do 1 sierpnia 1808 roku

Andrea Pignatelli di Cerchiara regent Neapolu od 8 lipca do 1 sierpnia 1808 roku

Karolina Bonaparte regentka Neapolu w 1812 roku

Dynastia Burbonów 1806-1860

Leopold Robertyng-Capet-Bourbon-Vendôme-Spain administrator Królestwa Neapolu od 22 maja do 2 czerwca 1815 roku

Ferdynand IV król Neapolu od 1815 roku do 1816 roku

Królestwo Obojga Sycylii 1816-1860

Dynastia Burbonów 1816-1860

Ferdynand I I król Obojga Sycylii od 8 grudnia 1816 roku do 4 stycznia 1825 roku

SPIS HOME