POCZET WŁADCÓW ARAGONII

pod rządami muzułmańskiego kalifatu od 717 roku do około 785 roku

DYNASTIA CAROLINGÓW od około 785 do około 820 roku

HRABSTWO ARAGONII

Aureolus hrabia Aragonii od 802 roku do 809 roku

DYNASTIA GALÍNDEZ

Aznar I Galindo hrabia Aragonii od około 809 roku do około 820 roku

DYNASTIA BELASCOTENES-APARTÉ

García Galíndez "Zły" hrabia Aragonii od 820 roku do 833 roku

Galindo García hrabia Aragonii od 833 roku do 844 roku

DYNASTIA GALÍNDEZ

Galindo I Aznárez hrabia Aragonii od 844 roku do około 867 roku

Aznar II Galindo hrabia Aragonii od około 867 roku do około 893 roku

Galindo II Aznárez hrabia Aragonii od 893 roku do 922 roku

Andregota "Czarna Pani" Galíndez hrabina Aragonii od 922 roku do 972 roku

Połączenie Aragonii z Królestwem Nawarry w latach od 937 roku do 1035 roku

DYNASTIA JIMENEZ

Garcia II hrabia Aragonii od 937 roku do 22 lutego 970 roku

Sancho II hrabia Aragonii od 972 roku do grudnia 994 roku

Gonzalo Sánchez de Navarre regent Aragonii od grudnia 994 roku do 997 roku

Urraka Fernández regentka-współwładczyni Aragonii od grudnia 994 roku do 1004 roku

Garcia III "Tchórz, Drżący" hrabia Aragonii od grudnia 994 roku do po 8 grudnia 999 roku

Sancho III "Wielki" hrabia Aragonii od po 8 grudnia 999 roku do 18 października 1035 roku

Jimena [Ximena] Fernandez regentka Aragonii od po 8 grudnia 999 roku do 1007 roku

KRÓLESTWO ARAGONII

DYNASTIA JIMENEZ

Ramiro I hrabia Aragonii z tytułem króla od 18 października 1035 roku do 8 maja 1063 roku

Sancho I Ramirez współwładca Aragonii od 1061 roku do 8 maja 1063 roku, król Aragonii od 8 maja 1063 roku do 4 czerwca 1094 roku

Pedro I współwładca Aragonii od 28 kwietnia 1085 roku do 4 czerwca 1094 roku, król Aragonii od 4 czerwca 1094 roku do 27 września 1104 roku

Alfonso I "Wojownik" król Aragonii od 27 września 1104 roku do 8 września 1134 roku

Ramiro II "Mnich" król Aragonii od 8 września 1134 roku do 13 listopada 1137 roku

Petronilla I królowa Aragonii od 13 listopada 1137 roku do 6 sierpnia 1162 roku

DYNASTIA BARCELONA

Remón Berenguer IV "Święty" książę (współwładca) Aragonii od 13 listopada 1137 roku do 6 sierpnia 1162 roku

Alfonso II "Tubadur, Cnotliwy" król Aragonii od 6 sierpnia 1162 roku do 25 kwietnia 1196 roku

Petronilla I regentka Aragonii od 6 sierpnia 1162 roku do 18 lipca 1164 roku

Pedro II "Katolicki" król Aragonii od 25 kwietnia 1196 roku do 12 września 1213 roku

Jaime I "Konkwistador, Zdobywca" król Aragonii od 13 września 1213 roku do 27 lipca 1276 roku

Pedro III "Wielki" król Aragonii od 27 lipca 1276 roku do 11 listopada 1285 roku

DYNASTIA WALEZJUSZY (Robertyng-Capet-Valois)

Karol I "król kapeluszy" de France tytularny król Aragonii od 2 lutego 1284 roku roku do 1295 roku

DYNASTIA BARCELONA

Alfonso III "Hojny, Szczodry, Liberalny" król Aragonii od 11 listopada 1285 roku do 18 lipca 1291 roku

Jaime II "Sprawiedliwy" król Aragonii od 18 lipca 1291 roku do 2 listopada 1327 roku

Blanka Andegaweńska wicekról Aragonia od kwietnia do czerwca 1310 roku

Alfons IV "Łagodny, Dobry" król Aragonii od 2 listopada 1327 roku do 24 stycznia 1336 roku

Teresa de Entenza wicekrólowa Aragonii od 1324 roku do 20 października 1327 roku

Pedro IV "Ceremonialny" król Aragonii od 24 stycznia 1336 roku do 5 stycznia 1387 roku

Eleonora z Urgel-Cerdagne (Cerdana) regentka Aragonii od 1364 roku

Juan I "Myśliwy" król Aragonii od 6 stycznia 1387 roku do 19 maja 1396 roku

Jolanta (Violanta) de Montbéliard of Bar wicekrólowa Aragonii od 1388 roku do 1395 roku

Martin "Ludzki, Starszy, Zdobywca" król Aragonii od 19 maja 1395 roku do 31 maja 1410 roku

Jolanta z Urgel Aragońska tytularna królowa Aragonii od września 1407 roku do 14 listopada 1443 roku

Interregnum od 31 maja 1410 roku do 24 czerwca 1412 roku

Jean III de Grailly pretendent do tron aragońskiego od 1410 roku do 1413 roku

DYNASTIA TRASTAMARA

Fernando I "Sprawiedliwy" król Aragonii od 24 czerwca 1412 roku do 2 kwietnia 1416 roku

Alfonso V "Wielki, Wielkoduszny, Wspanialomyslny" król Aragonii od 2 kwietnia 1416 roku do 27 czerwca 1458 roku

DYNASTIA WALEZJUSZY (Robertyng-Capet-Valois)

Jan Robertyng-Capet-Valois-d'Anjou antykról Aragonii od 1446 roku do 13 grudnia 1470 roku

DYNASTIA TRASTAMARA

Juan II król Aragonii od 27 czerwca 1458 roku do 20 stycznia 1479 roku

Henryk IV "Bezsilny" antykról Aragonii od 1462 roku do 1463 roku

Juan I de Lanuza y Garabito "justitia" Królestwa Aragonii od 1471 lipca do grudnia 1478 roku

Fernando II "Katolicki" król Aragonii od 20 stycznia 1479 roku do 23 stycznia 1516 roku

Juana "Szalona, Obłąkna" królowa Aragonii od 23 stycznia 1516 roku do 11 kwietnia 1555 roku

DYNASTIA HABSBURGÓW

Carlos I "Złocisty" król Aragonii od 23 stycznia 1516 roku do 16 stycznia 1556 roku

Zjednoczenie Królestwa Aragonii i Kastylii - powstanie ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO HISZPANII

Po zjednoczeniu hiszpańskich koron Królowie i królowe Hiszpanii nadal używali tytułu: "króla Aragonii" aż do XVII wieku

Rządy gubernatorów z tytułem wicekróla, który miał szerokie uprawnienia: cywilne i wojskowe w Aragonii

Alfons d'Aragón wicekról od 1485 roku do 1511 roku

Germana de Foix wicekrólowa od 1512 roku do 1516 roku

Alfons d'Aragón wicekról od 23 stycznia 1516 roku do 29 lipca 1518 roku, faktycznie do 23 lutego 1520 roku

Juan III de Lanuza y Torrelles-Gurrea wicekról od 1520 roku do 1535 roku

Betrán II de la Cueva y Alvarez de Toledo wicekról od 1535 roku do 1539 roku

Pedro Martínez de Luna y Urréa wicekról od 1539 roku do 1554 roku

Diego II Hurtado de Mendoza y de la Cerda wicekról od 1554 roku do 1564 roku

Felipe II "Rozważny" król Aragonii od 16 stycznia 1556 roku do 13 września 1598 roku

Ferran d'Aragón y de Gurrea wicekról od 1566 roku do 29 stycznia 1575 roku

Artal II de Alagón y Martínez de Luna wicekról od 1575 roku do 1588 roku

Inigo de Mendoza y de la Cerda y Manrique de Luna wicekról od 1582 roku do 8 czerwca 1591 roku

Miguel Martinez de Luna y Mendoza wicekról od 1592 roku do 1593 roku

Diego Fernández de Cabrera Bobadilla y Mendoza wicekról od 1593 roku do 1601 roku

Felipe III "Pobożny" król Aragonii od 13 września 1598 roku do 31 marca 1621 roku

Beltrán III de la Cueva y Castilla wicekról od 1601 roku do 1602 roku

Ascanio Colonna wicekról od 1602 roku do 1604 roku

Gastón II de Montcada y Gralla-Desplá wicekról od 1604 roku do 1610 roku

Diego Pimentel y Enríquez de Toledo wicekról od 1617 roku do 21 września 1621 roku

Fernando de Borja y Aragón wicekról od 22 września 1621 roku do 1632 roku

Felipe IV "Wielki" król Aragonii od 31 marca 1621 roku do 17 września 1665 roku

Girolamo Carrafa y Carrascciolo wicekról od 1632 roku do 1636 roku

Pedro Fajardo de Requesens de Zuniga y Pimentel wicekról od 1635 roku do 1638 roku

Francesco Maria Carraffa y Carraffa della Stadera Castriota y Gonzaga wicekról od 1639 roku do 1640 roku

Enrique Enríquez Pimentel y Osorio wicekról od czerwca do listopada 1641 roku

Fernando de Andrade y Sotomayor namiestnik i kapitan generalny Aragonii w 1642 roku

Teodoro, cardinal Trivulzio wicekról od 1642 roku do 1645 roku

Bernadino Fernández de Velasco Tovar y Córdoba de Aragón wicekról od 1645 roku do 1647 roku

Enrique Enríquez Pimentel y Osorio wicekról od września 1645 roku do lutego 1648 roku

Francisco Melo de Portugal y Castro wicekról od 1647 roku do 1649 roku

Francisco Fernández de Castro Andrade de Portugal e Legnano de Gattinara wicekról od 1649 roku do 1653 roku

Fabrizio Pignatelli wicekról od 1654 roku do 1657 roku

Niccolo I Ludovisi wicekról od 1657 roku do 1662 roku

Fernando de Borja y Aragón wicekról od 1662 roku do 1664 roku

Francisco Alonso de Idiáquez y Álava wicekról od 1664 roku do 1667 roku

Carlos II "Opętany, Szalony" król Aragonii od 17 września 1665 roku do 1 listopada 1700 roku

Ettore IV Pignatelli d'Aragona e Cortés wicekról w 1668 roku

Pedro Pablo Ximénez de Urrea Fernández de Heredia y Zapata wicekról od 1668 roku do 1669 roku

Juan Jose de Austria wicekról od 1669 roku do 1678 roku

Pedro Antonio de Aragón y Fernández de Córdoba wicekról i kapitan generalny Aragonii w 1674 roku

Lorenzo-Onoffrio I Colonna e Gioeni-Cardona wicekról od 29 stycznia 1678 roku do 1681 roku

Jaime Francisco Victor Sarmiento de Silva Fernández de Híjar wicekról od 1681 roku do 1687 roku

Carlo Filippo I Antonio Spinelli wicekról od 1688 roku do 1691 roku

Baltasar Gómez y Manrique de Mendoza de los Cobos y Luna Sarmiento Zúniga wicekról od 1692 roku do 1693 roku

Juan Manuel Fernández Lopez Pacheco Cabrera y Zúniga wicekról od 1693 roku do 1695 roku

Domenico del Giudice e Palagno wicekról w 1695 roku

Baltasar Gómez y Manrique de Mendoza de los Cobos y Luna Sarmiento Zúniga wicekról od 1696 roku do 1699 roku

Miguel José María de la Cueva y Enríquez de Navarra wicekról i kapitan generalny Aragonii

Fernando de Aragón y Moncada prezydent Rady Regencyjnej Aragonii od 1 listopada 1700 roku do 18 lutego 1701 roku

KRÓLOWIE HISZPANII

SPIS HOME